site.btaНовоназначеният изпълнителен директор на "Ел Би Булгарикум" Владимир Русев ще инициира незабавна финансова ревизия на предприятието


Назначеният за нов изпълнителен директор на държавната млекопреработвателна компания "Ел Би Булгарикум" Владимир Русев ще инициира незабавна финансова ревизия на предприятието, за се види в какво състояние е то след отстраняването на досегашния изпълнителен директор Николай Маринов. Това каза Русев на пресконференция с директора на Държавната консолидационна компания (ДКК) Венцислав Димитров и юрисконсултът на "Ел Би Булгарикум" Силвия Секулова.
Вчера вечерта от ДКК съобщиха, че изпълнителният директор на "Ел Би Булгарикум" Николай Маринов е освободен от длъжност поради редица сигнали за нарушения и са назначени проверки. Решението за освобождаването на Маринов е взето на заседание на Съвета на директорите на ДКК. На негово място е назначен Владимир Русев.
Надявам се тази финансова ревизия да покаже какво е финансовото състояние на предприятието в момента, защото имам силни притеснения и подозрения, че чисто от оперативна дейност то е на загуба, но това тепърва ще го анализираме, коментира Русев.
На пресконференцията бяха представени сигнали за нарушения от досегашния директор "Ел Би Булгарикум" Николай Маринов.
Юрисконсултът на дружеството "Ел Би Булгарикум" София Секулова, която е на тази позиция в предприятието от 20 години, представи становище от името на работниците и служителите, в което те призовават Маринов "да спре ПР кампанията и манипулацията на общественото мнение в своя полза, за сметка на сриване на репутацията на "Ел Би Булгарикум". Сред сигналите за нарушения Секулова посочи, че Николай Маринов е сключил договор с две фирми посредници при изкупуването на мляко, като преди това има предизвестие за прекратяване на договорите за доставки с местни ферми и производители. Сключеният договор е с фирми посредници, които събират мляко и го доставят от чужбина - Унгария, Полша, Румъния, каза Секулова. За сравнение тя посочи, че цената към този момент на суровото мляко е около 1,10-1,15 лв./л, а цената, при която са сключени договорите с двете фирми "Уайт Голд Трейд" ООД и "И.С.А.К. -БГ" ЕООД е 1,53 лв./л и 1,50 лв/л.
Договореното количество сурово мляко е 3 млн. тона за едната фирма в срок до 6 месеца, в който дружеството се задължава да ги изкупи, а за другата фирма е около 2,4 млн. тона при положение, че месечно "Ел Би Булгарикум" обработва 600 тона, каза юристът. По думите й са започнали извънредни доставки на сурово мляко и невъзможност то да бъде обработено своевременно с капацитета, с който се разполага - производствен и човешки. Така, освен че заменихме местната суровина с чуждестранна, работниците и служителите бяха крайно недоволни от нередовните доставки, които се извършваха от двете фирми и производственият процес силно се затрудни, описа ситуацията Секулова. Тя добави още, че е имало данни и сведения, че цистерните със сурово мляко на двете фирми около 5-6 пъти са били запорирани от органите на Фискален контрол - НАП. Според Секулова изпълнителният директор е бил уведомен за тези проблеми, но по думите й реакция не е последвала.
Сред други сигнали за нарушения, представени на пресконференцията, бяха за закупуване на моторни превозни средства на силно завишена цена, при което не са представени оферти, за занижено качество на суровината, която се доставя от фирмите, с които Маринов е сключил договор за доставка на мляко.
Директорът ДКК Венцислав Димитров каза, че с негова проверка от 23 януари е изискал цялата документация - т.нар вътрешна проверка, по силата на която трябва да се удостоверят изнесените факти и обстоятелства за "Ел Би Булгарикум". Като отговорен действащ мениджър на предприятието, целта не е да ощетим дъщерните дружества, каза Димитров. Той отбеляза, че от дружеството са преустановили всякакъв диалог с ДКК след констатирането на нередностите и са бойкотирали предоставянето на документите, които е поискал писмено. Венцислав Димитров уточни, че Маринов е представил исканите документи едва в петък вечерта, а в понеделник е взето решението за освобождаването му.
Обстоятелствата подлежат на доказване и ако се стигне до констатиране на нередности, ще бъдат сигнализирани компетентните власти, беше категоричен директорът на ДКК. Няма да допусна да се стига до злоупотреби с публичен ресурс, каза още Венцислав Димитров.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text