site.btaВ Пловдив публично беше представен идеен проект за Античен форум на Филипопол - изток и юг
BOBSTH 10:39:02 03-09-2021
NT1037BO.002
Пловдив - форум - идеен проект
В Пловдив публично беше представен идеен проект за Античен форум на Филипопол - изток и юг
Пловдив, 3 септември /Таня Благова, БТА/
На площад Централен в Пловдив публично беше представен идеен инвестиционен проект, касаещ благоустрояването, консервацията, реставрацията и социализацията на Античен форум на Филипопол - изток и юг (Aрхеологическата зона, разположена между Централна поща, хотел "Тримонциум" и бул. "Цар Борис III"). Публичното представяне беше направено от проектантската фирма, спечелила открита процедура за изработване на комплексен проект за благоустрояване, консервация, реставрация, експониране, социализация и адаптация на източните и южните разкрити части на агората на римския град Филипопол. Стойността на процедурата е 58 800 лева. На мястото бяха осигурени посетителски столове, LED-екран и озвучаване. Своите идеи за социализация и адаптация на археологическите разкопки представиха арх. Венета Петкова, инж. Тошо Тодоров, реставратор Аглика Икономова, археологът доц. д-р Иво Топалилов, представители на община Пловдив и район Централен.
Проектът е в идейна фаза, след обсъждането предстои и съгласуване с Министерството на културата. Основната идея е да съхраним богатото наследство на Форум Филипопол на национално и световно ниво. Също така сме се стремили да имаме минимална намеса, обясни арх. Венета Петкова. Целта на проекта е в няколко посоки - от една страна, да е много близо до историческата истина, а от друга, да разкрива и показва културно-историческото наследство на Пловдив по начин, по който предизвиква естетическо възхищение, но и да дава познание. И от трета страна, проектът да е съобразен със заобикалящата го съвременна централна среда на града.
Предвидени са няколко площадки, възможности за разходки сред руините, както и много и различни по характер информационни табели. Идеята е да не бъде едно представяне на каменни структури, а да е по начин, по който посетителите да научат нещо за историята на римския и на част от предримския град, обясни археологът Иво Топалиев. Социализацията и експонирането на всички разкрити структури да е по такъв начин, че да се запазят и да могат да бъдат видими и възприемани в съвременна градска среда, каза още археологът. Римските улици ще бъдат експонирани и ще могат жителите и гостите на Пловдив да се разхождат по тях. Ще бъдат подчертани източния и южния основен параден вход на агората на Филипопол, както и архитектурната украса на самия комплекс и на заобикалящите го улици. Агората е сърцето на римския град - административен, политически, икономически, културен и религиозен център на Филипопол, който се е намирал в източните части на Римската империя, обясни още Топалиев.
Предвижда се анестилоза на съществуващите елементи, като ще има повдигане на елементи на възловите места, а именно източните и южните пропилеи, югоизточния ъгъл на стилобата и южната инсула. Останалите точки се реставрират във вида, в който са били реставрирани през 90-те години. Има достатъчно богат "арсенал" от елементи, обясни арх. Венета Петкова. Обектът е изключително богат, като периодика и орнаментика. Има капител и колона от втория - пясъчния период, която ще повдигнем на най-ниската точна на югоизточния стилобат. Ще повдигнем и колони от третия период, които са във флорински стил. На източните пропилеи повдигаме две колони, които са в йонийски стил. От периода на пясъчната архитектура има още ваза, капители, таблемани, има богат материал, който да експонираме на източните пропилеи. На южната инсула повдигаме коринтския ордер на улицата, посочи още арх. Петкова.
Няма да има повече намеса, добави тя, но проекта предвижда и добавена реалност, която ще показва как е изглеждал форума чрез 3D-възстановки - това са прозрачни пана, на които ще е изпринтена възстановката, за да може да се види реално как е изглеждал форума. Арх. Петкова сподели, че такива възстановки ще има на ниското и на високото ниво. Третата насока, в която работихме е да има естествено продължение на парковата среда, за да не е само суха археология, а да е зелена приятна среда. Ще бъдат озеленени южната и източната инсула, там където липсват архитектурни елементи, но знаем за тях, възстановяваме ги със зелени елементи, като на мястото на липсващите колони са предвидени саксии с кипариси, за да не нарушаваме паметника и човек да усеща пространството на улицата от двете страни на колони.
Гърбът на археологията от към Централна поща ще бъде със зелена стена от пълзяща растителност. Предвидено е също и ефектно художествено осветление, а също и оживяване на фасадата на пощата чрез 3D-мапинг филми с възстановки на форума и интересна презентация, така че вечерите до паметника да бъдат приятни и да се използва за отмора и разходка. Стълбите на намиращия се в близост подлез ще бъдат пренаредени с гранитни стъпала и гранитна облицовка, ще бъдат пренаредени и рампите, в подлеза е предвиден и информационен център, в който аниматори да разхождат и да обясняват на туристите на различни езици. /НТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина