site.btaВирусите причинители на треските зика и денга правят хората по-привлекателни за комарите


Вирусите причинители на треските зика и денга променят миризмата на хората и мишките, които заразяват, съобщи Би Би Си, позовавайки се изследване, публикувано в сп. "Сел".
Това ги прави по-привлекателни за комарите, които ги хапят и след това пренасят вирусите на следващата жертва.
Разпространена в тропическите райони, денга причинява треска, обриви и силни болки и може да бъде смъртоносна. Зика може да причини вродени дефекти, ако бременни жени се заразят. При повечето възрастни случаите са леки или безсимптомни и обикновено заразените се възстановяват за няколко дни.
Учени от няколко китайски лаборатории, сред които са Китайският център за контрол и превенция на заболяванията и университетът Цинхуа в Пекин, са открили миризливи молекули върху кожата на мишки с денга, които ги правят много по-податливи на ухапвания от комари.
Молекулата с най-голямо привличане - ацетофенон, която се увеличава при хора и мишки с денга или зика, след това е била приложена върху ръцете на човешки доброволци.
Изследователите понастоящем търсят терапии, насочени към ацетофенона.
Покриването с дрехи и използването на мрежи за легло и репеленти за насекоми в момента са най-добрите начини да се избегнат ухапвания.
Смята се, че годишно броят на инфекците с денга достига 400 милиона. За зарази със Зика се съобщава в 86 страни в света.
Вирусите са най-разпространени в Южна и Централна Америка, Африка, Карибите и части от Азия.
Жълтата треска, японският енцефалит и западнонилската треска също са вируси от семейството на зика.
/ГЧ/
news.modal.header
news.modal.text