site.btaЦенни документи, свързани с подготовката за обявяването на Независимостта пази музеят във Велико Търново
BOBSTH 08:05:01 22-09-2021
NT1611BO.008 08:05
Велико Търново - музей - Независимост
Ценни документи, свързани с подготовката за обявяването на Независимостта пази музеят във Велико Търново
Велико Търново, 22 септември /Марина Петрова, БТА/
Историческият музей във Велико Търново пази ценни документи, свързани с подготовката за обявяването на Независимостта на България. Два от тях са обръщение и резолюция, датирани от 12-и и 14-и септември 1908 година, дни преди обявяването на историческия акт, разказа за БТА Тодорка Недева, специалист по Нова история в Регионалния исторически музей в старата столица. По думите й, тези два документа са важни, защото показват, че търновските граждани са изразили своята съпричастност към политиката на тогавашното правителство по отношение на бъдещото провъзгласяване на Независимостта.
Известно от историята е, че този исторически акт е бил предшестван от редица политически и дипломатически процеси. Един от тях е конфликтът в Източните железници. Обръщението, подписано на 12-и септември призовава търновското гражданство да се събере на общоградско събрание в читалище "Надежда" и да подпише документ за подкрепа на правителствената политика по отношение на железниците, което да бъде изпратено до Министерския съвет и Народното събрание.
Многобройното търновско гражданство се събира в читалище "Надежда" и подписва резолюцията, с която подкрепя действията на правителството на 14-и септември. Известният търновски адвокат и общественик Марко Тотев е един от първите, подписали резолюцията за подкрепа на правителствената политика относно изземването на железниците в полза на държавата, допълни Недева. Според нея, просветеното търновско гражданство е било наясно, че с тези действия ще бъде ускорено провъзгласяването на Независимостта, защото така българската държава заявява, че е готова на стъпки, които да влязат в нарушение на клаузите на Берлинския договор.
Първият препис на Манифеста, направен непосредствено след пристигането на царския влак на гара "Трапезица" в Търново също се пази в музея. Преписът, направен от тогавашния търновски кмет Иван Вителов, е важен и ценен документ, защото по него се правят всички останали преписи, които се разпространяват по големи и малки градове, села и паланки, за да разбере "българският народ що се случва във величайшото Търново", според цитатите от тогавашната местна преса, допълни специалистът.
Оригиналите на фотографиите, свързани с обявяването на Независимостта, които и до днес са най-добрата илюстрация на значимостта на историческия акт, също се пазят в музея. Оригинална пощенска картичка с автентичния вид на църквата "Свети 40 мъченици", където за първи път е прочетен Манифестът за обявяване на Независимостта на 22 септември 1908 г. е част от това богатство. Особен интерес за изследователите представляват и снимките, показващи българското правителство и княз Фердинанд непосредствено преди повторното прочитане на Манифеста на хълма Царевец.
По онова време в България и по света са били особено популярни снимки от исторически събития или сгради, направени като пощенски картички. Точно такъв комплект притежава музеят във Велико Търново - картичка, която се тиражира на базата на оригиналната снимка с цар Фердинад и всички членове на правителството на Александър Малинов. Други съхранени снимки показват начина, по който великотърновци реагират на провъзгласяването на Независимостта, часове след прочитането на Манифеста. Кадрите разкриват обстановката и ентусиазма на хората, след повторното прочитане на документа. Част от снимките са на фотографа Иван Фермаджиев, и те са в основата на тиражирането на пощенските картички.
Във фонда на музея се пази и възпоменателен кръст, емитиран година след обявяването на Независимостта. Той е бил притежание на известния търновски лекар д-р Игнат Игнатиев. Фактът, че такъв паметен знак е изработен година след обявяването на Независимостта е доказателство за осъзнатото отношение на съвременниците към значимостта на това събитие, коментира Недева. Тя подчерта, че документите и материалите, свързани със знаковото историческо събитие, са дарения на музея, направени още през 70-те години на миналия век. Експонатите са ценни не само с историческата си стойност, но и с факта, че през годините са били съхранявани от родолюбиви българи и търновци, а техните наследници са решили, че те трябва да бъдат достояние и на следващите поколения.
Днес знаковите места, свързани със събитията от преди 113 години във Велико Търново, запечатани в снимки и отразени в старите документи, са част от културен маршрут, който започва от гара "Трапезица", минава през църквата "Свети 40 мъченици" , където Манифестът е бил прочетен за първи път, след това през крепостта "Царевец", където е прочетен за втори път. Всяка година след официалната част, тържественото шествие преминава и по улица "Независимост" - украсена със знамена, цветя и празнична арка.
/НТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина