site.btaМВР: Информационен бюлетин – 13 май 2026 г.
Пловдив. Автор на инсценирано престъпление бе разобличен от криминалисти на Шесто РУ в областния град. Разследването започнало преди дни, когато 19-годишен младеж се оплакал, че на улица в квартал „Столипиново“ непознат го заплашил с нож и му отнел 40 евро. По образуваното досъдебно производство били предприети редица оперативни и издирвателни действия. След анализ на първоначалните данни обаче, разследващите се насочили към извода, че тъжителят е подал невярна информация в полицията. Документирането на случая продължава под наблюдение на прокуратурата.
Извършител на взломна кражба бе разкрит след бързи действия на служителите на реда в с. Баня, Карловско. Тяхната намеса се наложила заради получен сигнал за задигната неустановена парична сума от монетник на уличен автомат за топли напитки, който бил разбит през почивните дни. В хода на усилената работа няколко часа по-късно в ареста на РУ-Карлово бил отведен 19 годишен младеж, заподозрян за посегателството. Предстои материалите от проверката да бъдат внесени в прокуратурата.
Варна. Вчера преди обяд полицаи от Икономическа полиция, сектор „Специални тактически действия“, служители на Държавния здравен контрол към РЗИ – Варна и на Военна полиция предприеха действия за събиране на доказателства за извършени престъпления по чл. 308, ал.7 от НК и чл. 308, ал.2 от НК. Извършени са процесуално-следствени дейности - претърсване на жилище, обекти за обществено хранене, медицински складове. Иззети са материали, печати, бланки, мобилни телефони и сумата от 2000 евро, послужили за осъществяване на престъпна дейност по изготвяне на неистински документи, удостоверяващи здравословното състояние на граждани, медицински свидетелства и лични здравни книжки. Акцията е проведена под надзора на районна прокуратура – Варна. Установени са съпричастни към деянията, част от тях вече са разпитани. Към наказателна отговорност е привлечен 60-годишен варненец, известен на МВР, криминално проявен. Работата по доказване на извършените престъпления продължава.
На 11 май, в хода на специализирана операция за противодействие на разпространението на наркотичните вещества, криминалисти от Четвърто РУ извършили проверка на имот в кв. “Аспарухово“. В хода на претърсването е установено, че обитателят, мъж на 38 г., известен на полицията и криминално проявен, държи с цел разпространение марихуана, метамфетамин, електронна везна и известна сума пари. Материалите са докладвани на дежурен прокурор, образувано е досъдебно производство. На варненеца е предявено обвинение по чл.354а, ал.1 от НК, той остава в ареста с мярка за неотклонение за срок от 72 часа.
Около 14:30 ч. вчера, в района на кв.“Младост“, криминалисти от ОДМВР извършили проверка на 34-годишна жена и мъж на 41 г., при която е установено, че двамата държат бяло кристалообразно вещество - метамфетамин. Изяснено било, че двамата са купили забранените вещества малко по-рано от 50-годишен жител на същият квартал, известен на МВР, криминално проявен. При последвалото претърсване на обитаваното от него жилище, били намерени и иззети три електронни везни със следи от тетрахидроканабинол и метамфетамин, пари и различни вещества, които според експертната справка са метамфетамин и мархуана. Матиралите са докладвани на дежурен прокурор, обитателят на жилището е привлечен като обвиняем по чл.354а , ал.1 от НК, задържан е за срок до 72 часа.
Сливен. Притежание на наркотични вещества е установено в хода на специализирана операция, проведена от служители на сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към ОДМВР. Полицейските действия са предприети вчера с цел задържане на лица, занимаващи се с производство и разпространение на наркотични вещества на територията на града. Извършени са процесуално-следствени действия в жилище, обитавано от мъж на 29 години. Иззети са опаковка, съдържаща вещество, реагирало положително при теста за наркотици, като и други вещества и предмети, които имат отношение към извършваната престъпна дейност. Мъжът е задържан за 24 часа. По случая е образувано досъдебно производство.
Разпространение на наркотични вещества са установили полицейски служители от сектор „Криминална полиция“ и участък „Надежда“ към РУ-Сливен. В хода на ежедневния контрол и наблюдение на лица с криминални прояви, свързани с наркоразпространение, е извършена проверка на адрес в град Сливен. По първоначални данни на място в момент на извършване на сделка са установени петима. От мъж на 24 години са иззети опаковки, съдържащи различни вещества, реагирали положително при тестовете за наркотици. Всички са отведени в РУ-Сливен. На 24-годишния мъж е наложена полицейска мярка задържане за срок до 24 часа. Работата по случая продължава. Образувано е досъдебно производство.
Перник. Рецидивист зад волана след употреба на алкохол е задържан от служители на полицията. Вчера около 6:30 ч. на ул. „Г. С. Раковски“ в областния град бил проверен лек автомобил „БМВ“, управляван от 41-годишен перничанин. При изпробването му с техническо средство са отчетени 1,29 промила алкохол в издишания въздух. По данни на полицията това не е първият случай, в който мъжът е залавян да шофира след употреба на алкохол. Той е задържан за срок до 24 часа с полицейска заповед, прокуратурата е уведомена. Автомобилът му е иззет, дадена е и кръвна проба за химичен анализ. Образувано е бързо производство, а работата по случая продължава.
Случай на домашно насилие разследват служители от Второ РУ. Около 20 минути преди полунощ на тел. 112 57-годишна жена подала сигнал, че мъжът, с когото живее, ѝ е нанесъл побой, причинявайки ѝ лека телесна повреда в условията на домашно насилие. Пристигналите на място полицаи задържали 53-годишния мъж, а от жената са снети подробни писмени сведения. Образувано е бързо производство и действията продължават под надзора на прокуратурата.
Кърджали. Културно-исторически ценности са открити и иззети при специализирана операция на РУ-Джебел вчера. При извършено претърсване в жилището на 50-годишен жител на града полицейски служители открили 33 монети с неправилна форма, с различна големина и разцветка, 8 пръстена и 2 металотърсача. В жилището е намерена и незаконно притежавана едноцевна пушка. Антиките, металотърсачите и оръжието са иззети. Притежателят им е задържан за срок до 24 часа по Закона за МВР в полицейското управление. Образувано е досъдебно производство по чл.278, ал.6 от Наказателния кодекс за държане на археологически обекти, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред. Група „Криминална полиция“ и разследващ полицай продължават работата по случая.
Проверка за умъртвени домашни кучета е започната в РУ-Джебел с постановление на Районна прокуратура. По първоначални данни в близост до гробищния парк на село Генерал Гешево двама местни жители причинили смърт на животните. Група „Охранителна полиция“ в управлението изяснява случая.
Двама непълнолетни, обстрелвали с камъни и счупили стъклопакет на спортна зала на училище в Момчилград, установиха полицейски служители от районното управление. Проверката започнала след подаден сигнал. В хода на разследването в хода полицаите стигнали до 14-годишни момчета, съпричастни към деянието. След приключване на работата по случая материалите ще бъдат внесени в местната Комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни за налагане на възпитателни мерки.
Хасково. Безакцизни цигари и стоки с лого на защитени марки иззеха полицаи от управлението в Димитровград при проверка вчера на турски автобус, управляван от мъж на 59 г. Товарната кола и пътниците са съпроводени за допълнителна проверка, при която в багажа на турския водач и 45-годишен румънски пътник са намерени общо 169 текстилни артикула с лого и надпис на запазени търговски марки без разрешение на правопритежателя. От багажа на друг румънски пътник, на 43г. ,са иззети 1400 къса цигари без бандерол. Стоките и папиросите са предадени на разследващите с протоколи.
ГДЖСОБТ. Санкциониран е мотоциклетист, управлявал без книжка и без обезопасителни средства. В рамките на специализирана полицейска операция, проведена на територията на ОДМВР-Хасково, служители на Зоналното жандармерийско управление в Кърджали установили на улица в Симеоновград водач и пътник на мотоциклет с английски регистрационен номер без да използват обезопасителни системи. Подадени са звуков и светлинен сигнал за спиране, но водачът е ускорил и продължил да се отдалечава в посока центъра на града. След кратко преследване, превозното средство е установено пред дома на водача - мъж на 30 години. При допълнителна проверка е установено, че той не притежава СУМПС и е неправоспособен. За случая са уведомени дежурните в РУ-Харманли, а водачът е отведен в УП-Симеоновград, където са му съставени 3 акта за нарушения на ЗДвП - по чл. 150, по чл. 103 и по чл. 147. Демонтирана е и регистрационната табела на мотоциклета.
Пазарджик. Двама братя са задържани от септемврийските полицаи за вандалска проява. Вчера 23-годишен жител на гр. Ихтиман и брат му, на 32-години, хвърляли по къща в гр. Септември метални кабели и дървени парчета. В резултат на това били счупени стъклопакети на прозорци и врати на жилищната сграда. Малко след случилото се вандалите били засечени и задържани от екипи на РУ-Септември. Извършен е оглед, а финансовите измерения на щетите предстои да бъдат изяснени. По случая е образувано досъдебно производство.
/ХЯ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина