site.btaИсторическият музей в Хасково издаде книга за Освобождението
BOBSTH  12:50:01  17-01-2018 
 MM1249BO.001
 Хасково - музей - книга
 
 Историческият музей в Хасково издаде книга за Освобождението
 
 
 Хасково, 17 януари /Николай Грудев, БТА/
 Регионалният исторически музей в Хасково издаде книга за Освобождението на Хасковския край от турско робство. Изданието бе презентирано от авторите му, главният уредник д-р Красимира Узунова и колегата и Румен Георгиев.
 Узунова уточни, че трудът акцентира върху по-слабо известни факти. Такъв например е участието като доброволец на хесенския принц и бъдещ цар на България поручик Александър Батенберг в щаба на ген.Гурко. Както и върху първата среща по време на войната на двамата генерали баща и син Скобелеви в Хасково.
 Изданието проследява движението на руските войски на територията на днешната Хасковска област от 1877-78 година. Публикувани са спомени на съвременници, списък на опълченците от района и други факти от онова време.
 Художественото оформление е на Галина Христова. Книгата е с тираж 1000 броя и ще бъде раздавана на гражданството на тържествената вечер в местния театър "Иван Димов" в деня на Освобождението на града 19 януари. 
 
 
 /ММ/
 
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина