site.btaВ Плевен хиляди наблюдаваха опит за рекорд на Гинес с 65 български хора, според журито той е успешен
BOBSTH  15:22:01  24-05-2018 
 IS1520BO.003
 Плевен - хора - рекорд
 
 В Плевен хиляди наблюдаваха опит за рекорд на Гинес с 65 български хора, според журито той е успешен
 
 
 Плевен, 24 май /Малин Решовски, БТА/
 В празничния 24 май хиляди граждани и гости на Плевен наблюдаваха опита за рекорд на Гинес с изпълнението на 65 автентични български хора за час и 18 минути.
 Хора от всички поколения се събраха на централния площад "Възраждане" пред храма-мавзолей "Свети Георги Победоносец" и се вълнуваха заедно с изпълнителите на танците - фолклорен клуб "Северняците" с хореограф Джейлян Демирев. 
 Началото на танците бе отделено за северняшките хора, които поведе съпругата на хореографа - Диана Господинова. На финала се включи и Демиров. Около 250 изпълнители от три поколения показаха майсторство с хора от всички фолклорни области - северняшката, тракийска, шопска, пиринска, добруджанска.
 Джейлян Демирев, който е и член на ръководството на Асоциацията на хореографите в България, бивш ръководител Северняшкия ансамбъл, е автор на идеята България да влезе в книгата за рекордите на Гинес с ярка демонстрация на богатото разнообразие и красота на автентичните хора. 
 За да представят опита си пред комисията за включване в книгата на рекордите, три камери заснеха танците. Жури, съставено от доайените на хореографите - доц. Красимир Петров, доц Петър Григоров, доц. д-р Стефан Въгларов, оцениха изпълнението на танците. Накрая те поздравиха участниците. Според журито ще бъде напълно заслужено клуб "Сверняците" да бъде вписан в книгата на Гинес, "което ще бъде един световен рекорд за българското танцово изкуство". Председателят на общинския съвет Мартин Митев също поздрави участниците. 
 Нотариус Славомир Иванов гарантира с подпис опита за рекорд. Веселието продължи с участието на зрителите.
 С изпълнението на 65 хора бе отбелязана 10-годишнината на клуб "Северняците" и 55-годишнината на хореографа Джейлян Демирев. По думите му дали са успели ще разберат след около месец, но по-важното според него е, че са създали истински празник на 24 май за хиляди любители на българските танци.
 Проектът бе финансиран от община Плевен и спонсори.
 
 
 
 /ИС/
 
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина