site.btaБългарският туристически съюз почете тържествено 163-годишнината от рождението на Алеко Константинов
С поднасяне на цветя и изпълнение на песни пред паметника на Алеко Константинов на булевард „Витоша“ в София Българският туристически съюз (БТС) отбеляза 163 години от рождението на своя патрон и основоположник на организираното туристическо движение в България.
Председателят на БТС Венцислав Венев приветства събралите се членове на организацията и гости. „Това е един голям ден за българския организиран туризъм - 163 години от рождението на Алеко Константинов. Той е човек, който е дал много на българската култура и е допринесъл България да бъде по-близо до Европа“, каза Венев.
По думите му Алеко Константинов прави възможно в България да се развие нещо, което отдавна съществува в други страни - организирания туризъм. „Той дава началото на една организация, която вече повече от 130 години се грижи за туристическите пътеки, маркировките, хижите и за българските и чуждестранните туристи, така че те да бъдат щастливи, емоционално заредени и да прекарват прекрасни дни в българската природа“, посочи председателят на БТС.
Венцислав Венев подчерта и патриотичното значение на делото на Алеко Константинов. „С неговия девиз „Опознай родината, за да я обикнеш“, той дава силен патриотичен заряд, защото за да обичат нещо, поколенията първо трябва да го опознаят“, допълни той.
Приветствия към присъстващите отправиха още проф. д-р Петър Берон, както и Таня Томова - ръководител на сектор „Краезнание и книжовно наследство“ в Столичната библиотека. В изказванията им беше откроен приносът на Алеко Константинов за националната култура и за съхраняването на духовното и природното наследство на България.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина