site.btaБахамите признаха независимостта на Косово; през 2025 г. държавността му е призната от общо четири страни
Бахамите станаха 121-ата страна, признала Косово за независима и суверенна държава, съобщи косовският президент Вьоса Османи, цитирана от вестник "Коха диторе".
Тя обяви новината вчера, като каза, че в столицата на Бахамите Насау е подписала двустранно споразумение за признаване и установяване на дипломатически отношения с островната държава, разположена в Карибите.
Тя публикува и съвместно изявление на Косово и Бахамите, в което се подчертава, че и двете страни потвърждават зачитането на суверенитета, равенството между двете държави и мирното разрешаване на спорове.
„Те се съгласяват да развиват отношенията си на основата на взаимно уважение, реципрочност и конструктивно ангажиране. Бахамските острови и Косово изразяват намерението си да задълбочат сътрудничеството си в области от общ интерес, включително политически консултации, търговия и инвестиции, туризъм, образование и култура, технологии и иновации, сътрудничество в публичния сектор (...). Бахамите и Република Косово очакват с нетърпение да изградят топло и продуктивно партньорство, което служи на интересите на двата народа и допринася за международните мир и сътрудничество“, се казва в изявлението.
Бахамските острови станаха четвъртата държава, която призна Косово тази година след Кения, Судан и Сирия,, отбелязва косовското издание.
/МИД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина