site.btaЕмблемата на Велико Търново „Царевград Търнов - Звук и светлина“ навършва 40 години


Павел Куманов, стажант-репортер във Велико Търново за бюлетин „Школата БТА“
Емблемата на Велико Търново „Царевград Търнов - Звук и светлина“ навършва 40 години от първото си излъчване през септември 1985 година.
През изминалите четири десетилетия това уникално представление се утвърди като емблема на Велико Търново и привлича хиляди зрители всяка година, каза за БТА организаторът на спектакъла „Царевград Търнов - Звук и светлина“ Румен Колев от Общинската туристическа агенция „Царевград Търнов“. Идеята за създаването на спектакъла се заражда през 60-те години на миналия век, но дори и сега все още има някаква мистерия как и откъде точно е тръгнал замисълът, подчерта Колев.
Чувал съм най-различни версии, всички са базирани на това, че някой е видял подобен спектакъл някъде по света, каза Колев. През 60-те години на миналия век държавата създава Общонароден комитет за развитието на Велико Търново. Една от целите, след археологическите проучвания и реставрацията на крепостта „Царевец“ и Патриаршеската църква, е създаването на спектакъл, който със силата на светлинните ефекти и музиката да представи славната българска история.
Първоначално е планирано проектът да бъде реализиран по повод 1300-годишнина от основаването на Българската държава, която се отбелязва през 1981 г., но поради мащаба му, премиерата се отлага за 1985 г., когато се отбелязват 800 години от въстанието на Асен и Петър, разказа Колев.
Спектакълът „Звук и светлина“ е реализиран с впечатляваща техническа инфраструктура. Поставени са около 630 километра кабели под земята на площ от над 100 декара, 2500 прожектора в четири цвята – жълт, червен, син и зелен, два лазера - червен и зелен. На 140 точки са поставени светкавици и шест камбани с тегло от 600 килограма до 6 тона. Цялата тази система е управлявана от компютър. Инвестицията в проекта възлиза на около 10–11 милиона долара тогавашни цени, посочи Колев.
Подготовката за всяко излъчване започва около 14:00 часа, когато екип от петима техници извършва тестове и проверки на системата. Винаги има нещо, което да се направи, защото поддръжката на системата изисква ресурс и добра координация, обясни организаторът на спектакъла.
Сценарият на светлинното шоу е по предложението на режисьора Въло Радев, който съвместно с Яромир Хинк и с участието на популярния чешки музикант Иржи Стивин, ръководи българо-чешкия колектив, осъществил проекта. Реализацията на програмата се извършва от чехословашкия център за изобразителни изкуства в Прага.
През последните години интересът към „Звук и светлина“ нараства. Спектакълът има силно патриотично въздействие, особено върху децата и младите хора, които го посещават, посочи Колев. „Така въздейства на българите. Множество от чужденците го възприемат като нещо много красиво, но не могат да вникнат в дълбочината му. Самият спектакъл има патриотично въздействащ ефект“, допълни Румен Колев. Аудио-визуалният спектакъл се е утвърдил като най-голямата туристическа атракция в България, коментира той.
Спектакълът е защитен с авторски права, което не позволява добавяне на нови визуални елементи. Летният оперен фестивал „Сцена на вековете“, който се провежда на откритата сцена на царския дворец на Царевец, навършва 40 години от създаването си навършва. За да бъдат отбелязани двете годишнини, за първи път в 40-годишната си история аудио-визуалния спектакъл „Звук и светлина“ на Царевец ще бъде представен с музика на живо, съобщиха на пресконференция организаторите на фестивала. Това ще се случи на 5 септември на площада под историческия хълм. В концерт спектакъла, който ще бъде свързан с историята на Велико Търново, ще се включат хор и оркестър на Държавна опера - Русе, а специално участие ще вземе Теодосий Спасов. Диригент ще е Владимир Бошнаков, който е и артистичен директор на летния оперен сезон, съобщиха организаторите.
Българската телеграфна агенция е официален медиен партньор на "Сцена на вековете“.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина