site.btaВ Босилеград откриха шестнадесетото издание на фестивала „Босилеградско краище пее и танцува“


Шестнадесетият международен фолклорен фестивал „Босилеградско краище пее и танцува“ бе открит на 27 юли с концерт в двора на основното училище в Босилеград. Организатори на събитието, което ще продължи до 2 август, са Културният център „Босилеград“ и Община Босилеград. След празничното шествие на участниците по централните улици на града фестивалът официално бе открит от директора на Културния център Воислав Божилов и кмета на общината Владимир Захариев.
"Това събитие е един от основните стълбове в дейността на нашата институция и е резултат от дългогодишни усилия, насочени към съхраняването на нематериалното културно наследство. Повечето от средствата за тазгодишното издание бяха осигурени чрез проект на Община Босилеград към Министерството на държавната администрация и местното самоуправление на Сърбия. Подкрепа оказва и самата община, както и частните компании „Медголд изследвания“ от Белград и „Ивиком холдинг“ от Жагубица. Особена благодарност изказваме към всички наши дългогодишни сътрудници, институции, предприятия и доброволци", заяви Божилов.
Кметът Владимир Захариев подчерта важността на обществената и институционална подкрепа:
"От името на Общината и Националния съвет на българското национално малцинство благодаря на всички участници и гости, които със своето присъствие подкрепят фестивала. Тази година имаме представители от нови общини, които ще представят богатството на фолклора от своя край. Благодарим на всички, които допринасят фестивалът да живее и да се развива. Надявам се следващата година участниците да са още повече".
В първата вечер на фестивала на сцената се изявиха ансамблите към Културния център „Босилеград“ и Спортно дружество „Младост“, както и гости от Турция, Северна Македония и Сърбия: „Дога Санат Академи“ (Турция), културно дружество „Карпош“ от Крива Паланка, културно дружество „Абрашевич“ от Валево, културно дружество „Бисер“ от Дражевац и мажоретки от Сопот (България). В рамките на съпътстващата програма бяха организирани традиционни състезания: в надиграване по двойки, избор на мис и мистър на вечерта, както и за най-красива народна носия. Победители в надиграването станаха Нора Гонев и Никола Стойчев от Спортно дружество „Младост“, за мис и мистър бяха избрани Тияна Петрович и Алекса Стефанович от културно дружество „Бисер“, а наградата за най-хубава носия получиха Ванеса Петкова и Симона Нейкова от Професионалната гимназия „Генерал Владимир Заимов“ в Сопот.
За тази вечер са предвидени участия на ансамбли от Северна Македония, Бор, Медведжа, Турция и България. Както всяка вечер програмата започва в 20:00 часа след празнично шествие на участниците из града.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина