site.btaРепетиция по народни танци за начинаещи и напреднали организират днес от Фолклорен танцов клуб „Мюнхенско хорце“ в Мюнхен


Репетиция по народни танци за начинаещи и напреднали организират днес, 16 юли, от Фолклорен танцов клуб „Мюнхенско хорце“ в Мюнхен, Германия. Това съобщават от формацията на своята страница във Фейсбук.
„Здравейте хоролюбчета, потопете се в магията на българския фолклор, като дойдете да се забавляваме, танцувайки и зареждайки се с пълноценна положителна енергия“, е посочено в поканата за репетицията, като е пояснено и че събитията, които клубът организира, са подходящи както за напреднали, така и за абсолютно начинаещи.
Както БТА писа, танцовият клуб участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който се състоя в Лион, Франция.
По този повод в интервю за „БГ Свят“ по-рано основателят и ръководител на фолклорната формация Георги Стоянов сподели историята на клуб „Мюнхенско хорце“, базиран в Мюнхен и създаден от него на 22 септември 2020 година.
„Клубът е активен в популяризирането на българските народни танци и култура сред българската общност в Мюнхен и региона. Редовно организира репетиции и събития, като само за пет години съставът е успял да усвои над 70 хора̀ и три невероятни танца на едни от иконите в българската хореография Кирил Харалампиев и Иван Тодоров. За да засили интереса към българското и родното съставът редовно организира мегдански хора̀, в които всеки е добре дошъл и може да се включи. Също така всеки месец се организират хоротеки, както и се правят походи в планината. На априлската ни хоротека тази година имахме специален гост от България - младият гайдар Нико Игнатов“, посочи Стоянов.
По думите му съставът всяка година организира благотворителна акция, като през 2024 година са дарили за „Българската Коледа“.
„Неслучайно мотото на групата е „Очите се плашат, краката не, хайде да му друснем ний хорце, с желание всичко се постига“, допълни той.
Георги Стоянов разказа и за следните изяви на формацията:
„Мотивацията за създаването на още една група за български фолклор е танците да бъдат достъпни до още повече хора, обичащи българското и родното. Миналата година направихме представяне пред немската публика, в която показахме всички фолклорни области с техните хора̀ и носии. Заедно с хор „Българска роза“ направихме коледен концерт с конкурс за най-вкусна баница и тиквеник. Всяка година участваме в летния фестивал на културното сдружение Милбертсхофен и в началото на декември спечелихме първа награда във фестивала „Коледни звезди“. Тази пролет представихме България на „Балкантаге“, като спечелихме първа награда, представихме страната ни и на културния фестивал във Вилсбибург. През юли ще участваме във фестивала на културите Fest der Kulturen 2025“.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина