site.btaУченици и преподаватели от Болградската гимназия в Украйна с тържество отбелязаха закриването на учебната година


С музикална програма, връчване на отличия и тематични изпълнения приключи учебната 2024/2025 година в Болградската гимназия „Георги Раковски“ в Украйна. Тържественото събитие се състоя на 31 май в двора на училището и събра ученици, преподаватели, родители и гости. За празника разказа за рубриката „БГ Свят“ на БТА директорът на учебното заведение Снежана Скорич.
Официалната част започна с химните на България и Украйна, след което преподаватели от гимназията отправиха поздравления към учениците и техните семейства. В рамките на церемонията бяха връчени грамоти и отличия на ученици, които през изминалата учебна година са се представили в национални и международни конкурси по литература, изкуства, чужди езици и природни науки. Отличия получиха и ученици, участвали в училищни инициативи и извънкласни дейности.
Специален акцент бе поставен върху изпращането на учениците от 11. клас, за които настоящата учебна година бележи завършването на средното образование. Те се включиха в тържествената програма с изпълнение на училищен танц и благодарствени думи към своите преподаватели. Пред тях предстои кандидатстване във висши учебни заведения в България, Украйна и други държави, добави директорът.
В празничната програма участваха и по-малки ученици, които представиха рецитали и музикални изпълнения, подготвени съвместно със своите учители.
„Всяка учебна година оставя своя отпечатък, но тази ще запомним с възстановените традиции, новите партньорства и вдъхновението, което децата ни дадоха с таланта и упоритостта си. Гордеем се с 11. клас и вярваме, че пред тях се разкрива свят на възможности. Скъпи ученици, бъдете смели, не се страхувайте да мечтаете и да търсите своя път. Пазете езика и корените си, където и да ви отведе животът, защото именно те ще ви дават сила в трудни моменти и посока, когато се колебаете. Убедена съм, че наученото тук ще бъде здрава основа за вашите бъдещи успехи“, заяви директорът на учебното заведение Снежана Скорич, отправяйки напътствени думи към възпитаниците, завършили тази година гимназията.
В същия ден приключи и временната изложба „Заедно около света на 24 май“, организирана по повод Деня на светите братя Кирил и Методий. Експозицията включваше снимки и информационни материали от тържества, осъществени от български училища в различни държави. Изложбата беше подредена във фоайето на гимназията и беше достъпна за посетители в продължение на седмица.
След Кримската война Болград и около 40 български колонии са присъединени към Молдовското княжество. През януари 1858 година делегация на българските колонии ходатайства пред княз Никола Богориди за откриване на народно училище в Болград. Съдействие на бесарабските българи оказва Георги Раковски, който по това време се намира в Яш.
На 10 юни 1858 година княз Никола Богориди издава Хрисовул (грамота) за създаването на Народно централно училище в Болград, която подробно урежда неговия статут, финансиране и управление. То трябва да е достъпно за всички колонисти, независимо от материалното им положение, преподаването по всички предмети става на български и румънски език. Финансирането на училището се осъществява от приходите на Болградската община и на други 39 общини, а управлението се извършва от Попечителски комитет от трима души, избирани с тригодишен мандат от делегати на българските колонии.
Учебното заведение е възродено през 1993 г., а през 1999 г. му е дадено името „Г. С. Раковски“.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина