site.btaВсяка среща с българи от чужбина е изключително важна, каза Райна Манджукова, директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина
„Всяка среща с българи от чужбина, особено с представители на българските медии от чужбина, е изключително важна, за да знаем накъде вървим и да сме сигурни, че вървим в една посока“, с тези думи започна представянето си Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), по време на „Минути за БГ институции – мост към БГ медиите по света“, част от програмата на втория ден на 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА).
Тя отбеляза, че в рамките на панелите са дадени примери за политиката в сферата на образованието и възможността да бъдат финансирани българските училища по света. „Само че до това финансиране се стигна най-напред чрез едно обединяване на българските училища по света. През 2005 г. Агенцията за българите в чужбина събра в една зала в Столична библиотека представители на 18 български училища по света, никой в България не знаеше за тях, но те се събраха на едно място, вкопчиха се едни в други и създадоха Асоциацията на българските училища в чужбина. След това със съдействието и на Агенцията за българите в чужбина и на други държавни институции, но най-вече с тяхната си сила, те успяха не да извоюват, а да аргументират пред българската държава необходимостта да бъдат частично финансирани“.
Райна Манджукова даде пример и със сдружението на танцовите състави зад граница – Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, която вече четвърта година организира своите срещи в България, и разказа, че заедно с членовете на танцовата асоциация е разработен проект за програма за финансиране на български културни сдружения в чужбина, който е представен пред Министерството на културата.
„Това е пътят, който само Ви подсказвам. 20 години и 20 срещи на българските медии е достатъчно време, за да можете да бъдете обединени в организация, ако искате това, разбира се“, отбеляза Манджукова и постави акцент над това, че за тази цел е необходимо да се направи един анализ на българските медии по света, защото българските училища, колкото и да са различни, в крайна сметка на тях предметът на дейността им е изучаването на български език, литература, история и география. Всички училища и в историческите общности, и в Европа, и зад океана правят това, културните сдружения – също, докато вие, медиите, сте изключително различни“.
Манджукова посочи още, че сред българоезичните медии има такива, фокусирани върху своята общност, чиято задача е „да бъдат полезни на българите в съответната страна и това е прекрасно“, има такива, които са в по-глобален обхват и отразяват различни проблеми, съществуващи в другата общност, има медии, които са подкрепяни финансово от своите държави, в които се създават. „Затова такъв анализ е необходим, помогнете ми да го направим, за да го представя на г-н Вълчев и заедно да видим с какво България може да Ви подкрепи, освен с това, което се прави всяка година с тези срещи“.
В своето изказване Райна Манджукова анонсира още една програма, по която ИАБЧ си партнира с Министерството на труда и социалната политика и която носи работното заглавие „Избирам България“.
"Това е програма, която ще съдейства на хора, желаещи да се върнат в България или да се установят в България, един много мащабен проект, в който ИАБЧ участва и за който отново имаме изключително силна нужда от Вашата подкрепа, най-малкото защото в момента сме пуснали в сайта на ИАБЧ една анкета, която да ни даде повече информация за това от какво биха имали нужда хората, обмислящи или взимащи решение да се установят в България. И ще съм изключително благодарна на всеки от Вас, ако съдейства тази анкета да получи по-голямо разпространение“, отбеляза Райна Манджукова и допълни, че отговорите на анкетата ще дадат възможност да се обособи специален портал с информация за всякакви въпроси, които човек би си задал, решавайки да се върне в България.
По време на своето слово тя отбеляза и че Изпълнителната агенция за българите в чужбина е институция, създадена, за да бъде връзка между България и българите по света, а „каква по-непосредствена връзка от тази чрез българските медии“.
20-ата Световна среща на българските медии започна на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В нея участват български журналисти от 25 държави, от които представители на 34 българоезични медии по света и на 36 медии от България. Тази година темата на срещата е „Медии и знание“. Срещата бе открита в Националния пресклуб на БТА в София от генералния директор Кирил Вълчев и цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който – в качеството си на министър-председател, прави обръщение към участниците в първата Световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г.
В рамките на срещата бяха предвидени три дискусионни панела. Първият, озаглавен „Културата в медиите“, бе в Националния пресклуб на БТА в София на 24 май. Вторият дискусионен панел, озаглавен „Новото знание в медиите“, се състоя в мултимедийния център на БТА зала „МаксиМ“ в София. А третият дискусионен панел е озаглавен „Българите в света на 21-ви век и медиите“.
БТА организира 20-ата Световна среща на българските медии в София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец на 24 и 25 май 2025 г. със съдействието на А1, „Аурубис България“, „БИ ДЖИ АР ГРУП“ ООД, ГЕОТЕХМИН ООД, „Главболгарстрой холдинг“ АД, „Логистични системи“ ООД, Национален дарителски фонд „13 века България“, Opel (Ес Еф Ей Аутомотив ЕООД - официален вносител на марката Opel в България), „Пощенска банка“, „Пъчков“ ООД, СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“ – София.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина