site.btaБългарски журналисти от 25 държави ще участват в 20-ата Световна среща на българските медии, която се открива на 24 май в София

Български журналисти от 25 държави ще участват в 20-ата Световна среща на българските медии, която се открива на 24 май в София
Български журналисти от 25 държави ще участват в 20-ата Световна среща на българските медии, която се открива на 24 май в София
Снимка: БТА

Журналисти от рекорден брой държави ще участват в 20-ата Световна среща на българските медии, която Българската телеграфна агенция (БТА) организира на 24 и 25 май в София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и във Вършец.

Темата на тазгодишното издание на събитието е „Медии и знание“. Във форума – присъствено и онлайн, участие ще вземат български журналисти от 25 държави, включително България. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света. Участие са потвърдили и представители на 36 медии от България. 

Срещата ще бъде открита в Националния пресклуб на БТА в София от генералния директор на Агенцията Кирил Вълчев и цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който – в качеството си на министър-председател, прави обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г. 

Приветствия към участниците в медийното събитие ще поднесат вицепрезидентът на България Илияна Йотова, кметът на столицата Васил Терзиев, министърът на туризма и учредител на първата Асоциация на българските медии по света Мирослав Боршош, председателят на Комисията по културата и медиите на Народното събрание Тошко Йорданов, председателят на Комисията по външна политика на Народното събрание Йорданка Фандъкова и главният редактор на списанието за култура „Хемус“ в Унгария Светла Кьосева. 

В рамките на срещата ще се състоят три дискусионни панела. Първият, озаглавен „Културата в медиите“, ще бъде в Националния пресклуб на БТА в София на 24 май. Негов модератор е доц. Георги Лозанов, главен редактор на списание ЛИК на БТА. 

В панела участие ще вземат проф. Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“ и декан на Факултета по славянски филологии на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Георги Господинов – писател, Диана Гласнова, главен редактор на списание „Родна реч“, Хърватия, Димитър Стоянович, водещ на предаването „Култура БГ“ на Българската национална телевизия, Живка Милова, главен редактор на електронното издание „БГ Фактор“, Кипър, Мариан Бачев – министър на културата, Милен Митев – генерален директор на Българското национално радио, Светла Кьосева – главен редактор на списанието за култура „Хемус“, Унгария. 

Вторият дискусионен панел, озаглавен „Новото знание в медиите“, ще се състои отново на 24 май в мултимедиен център на БТА зала „МаксиМ“ в София. Модератор ще бъде Митьо Маринов – водещ на предаването „Тази събота и неделя“ по БТВ и докторант на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. 

Ще участват Александър Варов – изпълнителен директор на Нет Инфо (част от Нова Броудкастинг Груп) и ръководител на мултинационалния екип за дигитална реклама и приходи в United Media, България, чл. кор. Евелина Славчева – председател на Българската академия на науките, Ивайло Петров – ръководител на комуникации и изследвания на MINDS International (Media Innovation Network), Австрия – сдружение на 25 водещи информационни агенции от целия свят за сътрудничество в областта на информационните услуги, в което участва и БТА, Иван Брайков – оперативен директор на Дир.бг, Красимир Вълчев – министър на образованието и науката, проф. Мартин Вечев – основател и научен директор на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (Institute for Computer Science, Artificial Intelligence and Technology - INSAIT) към Софийски университет „Св. Климент Охридски” и професор в Швейцарския федерален технологичен институт - Цюрих (ETH Zurich), и Антон Александров, изследовател в INSAIT и водещ разработчик на българския чатбот BgGPT. 

В панела участие ще вземат също проф. Миглена Темелкова – председател на Съвета на ректорите и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи – София, Соломон Паси – президент-основател на Атлантическия клуб в България, Ясен Дараков – главен редактор на „BG VOICE“ – Чикаго, Съединени американски щати.

Третият дискусионен панел, озаглавен „Българите в света на 21-ви век и медиите“, ще се състои във Вършец на 25 май. Модератор ще бъде Васил Христов – президент на Асоциацията на чуждестранните журналисти във Великобритания. 

В дискусията ще се включат Веселина Вълканова – декан на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Габриела Хаджикостова – главен редактор на вестник „Български вести“, Унгария, Деница Секуличка – главен редактор на списание „Сънародник“, Словакия, Евгени Веселинов – главен редактор на електронното издание „BulgariCA“, САЩ, Иван Узунов – съосновател на портал „Български хъб Айндховен“, Нидерландия, Марта Евтимова – изпълнителен продуцент на „Актуални предавания“, Нова Броудкастинг Груп, България, Светлана Желева – съосновател на сайта „SANUS ET SALVUS“, Австрия, Славка Бозукова – главен редактор на „Стандарт“.

След края на третия панел са предвидени „Минути за БГ институции – мост към БГ медиите по света“. Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на България, ще говори на тема „Културата като дипломация и знание“, а Райна Манджукова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция на българите в чужбина към Министерството на външните работи, ще представи анализ на българските медии в чужбина.

Българската телеграфна агенция организира световни срещи на българските медии от 2005 година. 

Първото издание е в София в периода 23 – 25 май 2005 г., като темата на срещата е „Българските медии и европейските отговорности на България“. Участват журналисти от 24 държави, представящи 45 медии от България и 53 българоезични медии по света. 

Втората медийна среща е в Чикаго, САЩ, в периода 18 – 22 май 2006 г., като темата на срещата е „Националната идентичност и ролята на медиите за образа на България по света“.  Участват журналисти от 15 държави, представящи 35 медии от България и 32 българоезични медии по света. 

Третото издание на медийната среща е във Ватикана и Рим, Италия, в периода 19 – 23 май 2007 г., като темата на срещата е „Кирилицата в Европа и европейската мисия на българските медии. Поглед от Рим“. Участват журналисти от 16 държави, представящи 37 медии от България и 26 българоезични медии по света.

Четвъртото издание е в Мадрид, Испания, в периода 18 – 22 май 2008 г., като темата на срещата е „Медиите - задължителният трети в междукултурния диалог“. Участват журналисти от 16 държави, представящи 33 медии от България и 25 българоезични медии по света. 

Петото издание е в София, Бургас и Варна, България, в периода 16 – 21 май 2009 г., като темата на срещата е „Накъде в реалното, виртуалното и информационното пространство: Туризмът, високите технологии и медиите - българските аргументи срещу кризата“. Участват журналисти от 21 държави, представящи 28 медии от България и 36 българоезични медии по света. 

Шестото издание е във Виена, Австрия, в периода 16 – 20 май 2010 г., като темата на срещата е  „Новите Изток - Запад“. Участват журналисти от 22 държави, представящи 22 медии от България и 37 българоезични медии по света. 

Седмото издание е в Амстердам, Хага и Хилверсум, Нидерландия, в периода 25 – 29 май 2011 г., като темата на срещата е „Медии и пари“. Участват журналисти от 19 държави, представящи 20 медии от България и 31 българоезични медии по света.  

Осмото издание е в Букурещ, Румъния, в периода 16 – 20 май 2012 г. , като темата на срещата е „Медиите - между глобалното и регионалното“. Участват журналисти от 21 държави, представящи 20 медии от България и 34 българоезични медии по света.  

Деветото издание е в София, Пловдив и Велико Търново, България, в периода 13 – 18 октомври 2013 г., като темата на срещата е „Медиите и националните каузи“. Участват журналисти от 18 държави, представящи 18 медии от България и 32 българоезични медии по света.  

Десетото издание е в София, България, Босилеград и Цариброд, Сърбия, в периода 19 – 23 октомври 2014 г., като темата на срещата е „Родолюбие в глобалния свят“. Участват журналисти от 19 държави, представящи 17 медии от България и 33 българоезични медии по света.  

Единадесетото издание е в Атина, Гърция, в периода 4 – 8 ноември 2015 г., като темата на срещата е „Медиите и културните различия. Диалог между съседи“. Участват журналисти от 16 държави, представящи 16 медии от България и 30 българоезични медии по света.  

Дванадесетото издание е в Прага, Чехия, в периода 17 – 21 май 2016 г., като темата на срещата е „Медиите и гражданските каузи“. Участват журналисти от 16 държави, представящи 13 медии от България и 29 българоезични медии по света.  

Тринадесетото издание е в Кишинев, Молдова, в периода 4 – 8 октомври 2017 г., като темата на срещата е „Политики на близостта“. Участват журналисти от 16 държави, представящи 14 медии от България и 21 българоезични медии по света.  

Четиринадесетото издание е в Скопие, Република Северна Македония, в периода 24 – 28 октомври 2018 г., като темата на срещата е „Медии и памет“. Участват журналисти от 19 държави, представящи 12 медии от България и 29 българоезични медии по света.  

Петнадесетото издание е в Тирана, Албания, в периода 22 – 25 ноември 2019 г., като темата на срещата е „Медии и национални приоритети“. Участват журналисти от 20 държави, представящи 15 медии от България и 27 българоезични медии по света.  

Шестнадесетото издание е в Рилския манастир и Кюстендил, България, в периода 16 – 19 октомври 2021 г., като темата на срещата е „Медии и истина“. Участват представители на 24 българоезични медии от 14 държави по света, както и журналисти от България.

Седемнадесетото издание е в Йерусалим и Тел Авив, Израел, в периода 1 – 3 ноември 2022 г., като темата на срещата е „Медии и спасение“. Участват представители на 20 българоезични медии от 12 държави по света, както и журналисти и медийни специалисти от България.

Осемнадесетото издание е в Казанлък, България, в периода 1 – 4 юни 2023 г., като темата на срещата е „Медии и свобода“. Участват журналисти от 16 държави, представящи 14 медии от България и 26 българоезични медии по света.  

Деветнадесетото издание е в Одеса, Болград и Измаил, Украйна, в периода 18 – 21 юни 2024 г., като темата на срещата е „Медии и общност“. Участват журналисти от 14 държави, представящи 13 медии от България и 18 българоезични медии по света.

БТА организира 20-ата Световна среща на българските медии в София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец на 24 и 25 май 2025 г. със съдействието на А1, „Аурубис България“, „БИ ДЖИ АР ГРУП“ ООД, ГЕОТЕХМИН ООД, „Главболгарстрой холдинг“ АД, „Логистични системи“ ООД, Национален дарителски фонд „13 века България“, Opel (Ес Еф Ей Аутомотив ЕООД - официален вносител на марката Opel в България), „Пощенска банка“, „Пъчков“ ООД, СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“ – София.

/ИКВ, ЙК, АГ, ВС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 23:41 на 23.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация