site.btaВъзпитаници на училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън и Кейп Код се срещнаха с писателя и преводач Бойко Антонов


Възпитаници на Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън и Кейп Код, САЩ, се срещнаха с Бойко Антонов – писател, преводач, общественик, основател на едно от българските училища във Вашингтон и педагог. Това съобщи просветното средище „Св. св. Кирил и Методий“ в своя сайт.
В литературното събитие, което се състоя на 17 май, участваха учениците от пети, шести и седми клас.
Силвия Михалева представи госта с думи за книгата му „Емигрантски воли и неволи“ от редактора Тодор Костадинов. Костадинов обобщава: „Бойко Антонов не беше писател. Но постепенно стана. Защото разбра, че няма нищо лошо в това да доизмислиш една история, да доизмислиш човешка съдба, да доизмислиш нечий подвиг или падение... С това той прекрачи границата и от разказвачеството скочи направо в литературата“.
Бойко Антонов прочете части от разказите си за мишки и за акули, за приключенията си в Нова Зеландия, където племето Уакатане го приема за техен член, за първите си опити като паратушист.
Според Тодор Костадинов: „Безспорно, най-значимото произведение в книгата е „Емигрантски воли и неволи”. Безхитростно, методично и почти документално, Антонов ни разкрива дългия път, по който е станал американец“.
„Простичко и остроумно представени, случките му завладяха аудиторията. Диапазонът на темите беше разнообразен и създаде невероятен интерес, защото Бойко Антонов прескачаше смело и непринудено от история на история. Чувството му за хумор и привидно непретенциозният му стил бяха балансирани с усет към детайла, така че учениците бяха потопени в разказите и задаваха въпроси“, отбелязаха от екипа на училище „Св. св. Кирил и Методий“.
След срещата Антонов раздаде автографи на книгата си.
От просветното средище определиха автора като „човек с разнообразни интереси, сладкодумен разказвач, търсач на силни усещания, парашутист, гмуркач, подводен риболовец, яхтмен, любител на природата. Компютърен инженер е и ръководи проекти в различни страни по света. Работата му като програмен мениджър в Библиотеката на Американския конгрес му позволява да се среща с интересни хора, да организира събития и да разпространява българската култура“.
„През тази учебна година организирахме поредица гостувания на заинтригуващи, разнообразни и вдъхновяващи сънародници в нашето училище. В Бостън обогатихме и разширихме учебния материал с помощта на гости като Бойко Антонов, Антонина Дуриданова и Патрик Яконо през ноември, професор Краси Марчев през февруари, професор Сара Крейкрафт през месец март. Благодарни сме на всички организатори на тези прекрасни събития!“, заявиха от българското учебно заведение в Бостън и Кейп Код.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина