site.btaСъбитие, посветено на Джеймс Баучер, се състоя в Българското училище „Васил Левски” в Шанън, Ирландия


Събитие, посветено на Джеймс Баучер, неговото дело, любовта му към всичко българско и значението му за историята на България, се състоя в Българското училище (БУ) „Васил Левски” в Шанън, Ирландия. Това съобщават на своята страница във Фейсбук от просветното средище.
Пред деца, родители и гости българският посланик в Дъблин Ваня Андреева-Малакова направи исторически преглед на живота на Джеймс Баучер и показа човека зад „Наший Баучер”, най-впечатляващите му качества, неуморното търсене на истината и отстояване на справедливостта, изключителния му интелект и широка душа, посочват от учебното заведение.
От екипа му добавят, че един от специалните гости на събитието - Соня Желева, която заедно с покойния си вече съпруг проф. Тодор Желев е инициатор за популяризиране на дейността на Джеймс Баучер в Ирландия и поставяне на паметна плоча в родното му градче Бръф в графство Лимерик, е разказала за вдъхновението зад идеята и стъпките, довели до осъществяването ѝ.
Даниела Георгиева, председател на Дружество с идеална цел „Васил Левски” в Шанън, представи един малко по-различен поглед към личността и делото на „българския ирландец” в контекста на историческите и културни паралели между двете държави, като отбеляза значителните прилики в народната музика, танците и творчеството. Двуезичната книга с приказки на български и ирландски език, изготвена с участието на ученици от училището, беше отново представена като пример за близостта между двата народа, споделят от образователното средище.
„Скъпи гости и основен повод за организиране на събитието бяха режисьорът Петър Гайтанджиев и операторът Христо Генков, които са в процес на създаване на документален филм за живота на Джеймс Баучер. Господин Гайтанджиев сподели за основни моменти от работата им по него и благодари на посланик Андреева-Малакова за оказаното съдействие при снимките в Ирландия, както и на всички участници в днешната среща, кадри от която ще бъдат включени във филма. Беше показан и обсъден неговият детски документален филм „Спортен коментатор”, след което присъстващите се включиха в традиционните за училището народни танци и почерпка“, е посочено още в публикацията на БУ.
От педагогическия екип допълват, че това е било ден, преминал под знака на общочовешките ценности, които ни обединяват и ни правят хора.
Училище „Васил Левски” в Шанън е субсидирано и сертифицирано от българското Министерство на образованието и науката и предлага обучение по български език и литература за учениците от подготвителна група (пет-шест години) до 12. клас, по история и география от пети клас включително, както и подготовка за изпит по български език (Leaving Certificate).
Занятията се осъществяват в два смесени класа – един в събота и един в неделя, през 26 предварително обявени уикенда. В училището се изучават и български народни танци, песни и стихотворения под формата на извънкласна дейност.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина