site.btaБългарският лекторат в университета „Ла Сапиенца“ в Рим организира семинар, посветен на Атанас и Любомир Далчеви


Българският лекторат в университета „Ла Сапиенца“ в Рим бе домакин на двуезичен семинар на тема „Любомир и Атанас Далчеви в Италия – контекст, преводи, интерпретации“. Това съобщи специално за рубриката „БГ Свят“ на БТА журналистът Зарина Василева, която живее и работи в Милано.
Инициаторът на проекта доц. д-р Наталия Няголова, преподавател във Филологическия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и лектор по български език и култура в университета „Ла Сапиенца“ в Рим, откри събитието, като подчерта в приветствието си значимостта на Любомир и Атанас Далчеви за световното изкуство и култура и необходимостта от изследването на техния житейски и творчески път.
В инициативата, реализирана по проект от Националната програма на Министерството на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“, взеха участие студенти от българския лекторат и от други славистични специалности на университета „Ла Сапиенца“ в Рим, както и преподаватели от няколко държави.
Д-р Огнян Христов - скулптор, възпитаник на Национална художествената академия в София, проследи творческия път на Любомир Далчев в Италия. Д-р Галина Декова, директор на Художествената галерия в гр. Перник, разгледа творчеството на Любомир Далчев в контекста на монументалното изкуство на 60-те и 70-те години в България. Доц. д-р Роберт Грошел от Люблянския университет фокусира своята презентация върху рецепцията на Атанас Далчев в Словения и Хърватия. Д-р Зарина Василева от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ представи доклад на тема „Пътуването като образ и преживяване в творчеството на Атанас Далчев“.
Студентът по славистика от университета „Ла Сапиенца“ Георги Димитров, който бе модератор на мероприятието и синхронен преводач, представи задълбоченото си проучване на преводите от Далчев на италиански автори, с фокус върху стиховете на Еудженио Монтале.
Доц. д-р Наталия Няголова запозна присъстващите със свои анализи с особена изследователска ценност в доклада си: „Топосът на Генуа в поезията на Атанас Далчев и Леонардо Синисгали“.
Специален гост на семинара, по покана на доц. Няголова, беше художникът сценограф д-р Борис Далчев. Той разкри детайли от живота и творчеството на братя Далчеви и изрази своята признателност за проведеното събитие и нестихващия изследователски интерес към предците му.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина