site.btaВ Лион ще представим танц „Бабини вълнения“ по моя хореография, каза пред БТА Мехмед Памуков, художествен ръководител на „Лисичка“ в Мюнхен


Фолклорен танцов състав (ФТС) „Лисичка“ в Мюнхен, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Танцът, който ще представим на събора, се казва „Бабини вълнения“ – моя лична хореография, в която съм вложил много емоции. Това е танц от Тракийската област, весел и закачлив, който носи настроение, усмивки, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Мехмед Памуков, единият от художествените ръководители на танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен.
Той добави, че подготовката на „Лисичка“ за събора е започнала още в началото на годината.
„През февруари организирахме танцов лагер през уикенда, където репетирахме усилено през деня, а вечерите посвещавахме на веселие, смях и сплотяване. Беше изключително интензивно и изморително, но усилията ни се оказаха повече от плодотворни. До преди месец осъществявахме репетиции веднъж седмично по около два часа. Но с наближаването на събитието ритъмът се ускори – сега репетираме три пъти седмично по два часа. Отдадеността и ентусиазмът на всички в групата са впечатляващи – когато любовта към фолклора те води, и най-голямото натоварване се превръща в радост“, сподели Памуков.
Пред БТА той разказа и повече за историята на танцовата формация, която е създадена от него през 2017 година в Инголщад, Германия.
„Идеята за създаването на ФТС „Лисичка“ се роди преди осем години в един български ресторант – тогава единственото място в Инголщад, където българите се събираха, за да се почувстват у дома. Запознах се с много нови хора и се оказа, че много от тях имат желание да танцуват български фолклорни танци. Намерихме си помещение, започнахме да танцуваме всяка неделя, да се сплотяваме, да се зареждаме с емоции и да усещаме духа на родината, дори далеч от нея. Около месец по-късно разбрах, че в Мюнхен на 85-90 км от Инголщад има желаещи да се включат към „Лисичка“, сподели Мехмед Памуков.
По думите му той решава да организира пробна репетиция и за негова изненада се събират около 70 души.
Постепенно към репетициите започнаха да се присъединяват и българи, които живеят извън Мюнхен – те пътуваха само за танци. И така лека-полека, помагайки си един на друг и водени от любовта към българското, продължаваме вече осем години, добави Памуков.
Той сподели, че в момента в „Лисичка“ танцуват около 60 души – предимно българи на различна възраст – от младежи в началото на 20-те, до хора на 30, 40 и 50 години.
Имаме три основни групи, които ръководим заедно с Елеонора Смилянска – начинаещи и напреднали, които просто искат да се забавляват с български народни хора̀, освен това имаме и група за сценични участия, която представя българския фолклор на различни събития и фестивали, посочи Памуков.
Според него най-хубавото е, че към тях се е присъединило и едно момче от Румъния, което вече три години танцува с огромно желание. „От есента на 2024 г. към „Лисичка“ се присъедини и едно младо момче от Аржентина. Очарован от българските ритми и темперамент, той с огромно желание и ентусиазъм се включи в репетициите и много бързо започна да усвоява нашите танци“, допълни художественият ръководител.
По думите му всички участници в „Лисичка“ са самодейци, включително и двамата художествени ръководители – самият Мехмед Памуков и Елеонора Смилянска, които „с много отдаденост и любов водят групата напред“.
В танцовия състав се танцуват хора̀ от всички фолклорни области на България, както и танци на малцинствата в страната — като каракачански, турски и албански хора̀, разказа още Памуков.
„Автентичните хора̀ са моята голяма слабост, затова се старая да ги преподавам с внимание към детайла и уважение към традицията. Именно това е и нашата запазена марка – акцентът върху автентичните хора̀. Стремежът ми е да съхраня онези стари танци, които някога се играеха по селските събори от нашите баби и дядовци – мисия, която никак не е лека, но е дълбоко смислена. Освен това създавам и собствени хореографии, в които винаги влагам много емоция. Стремя се тази емоция да достигне до танцьорите – да я почувстват, да я изживеят и да я предадат на сцената така, че да докосне и публиката. Танците ми са весели, закачливи и заредени с настроение, а най-голямото ми удовлетворение е, че се харесват както на самите танцьори, така и на зрителите, които ги аплодират с усмивки и възторг“, добави той.
Мехмед Памуков сподели и за някои от участията на фолклорната формация през годините:
„През 2019 г. взехме участие във фестивала „Вяра, Надежда, Любов и мъдрост - всичко онова, което ни сближава“ в Прага. Същата година бяхме част и от събора „На мегдана на другата България“ в Ла Нусия, Испания. През 2024 г. отново се включихме в събора „На мегдана на другата България“ – този път в Палма де Майорка, заедно с нашите приятели от „Мюнхенско хорце“ и хор „Българска роза“ – Мюнхен. Събитието беше наситено с музика, песни, танци и безкрайно много положителна енергия – един ударен старт, който ще помним дълго. Кулминацията на 2024 г. беше участието ни в Международния фестивал „Арт талант“, където десетки фолклорни групи и солови изпълнители представиха своето изкуство пред публиката в Мюнхен. За нас това беше незабравимо преживяване – особено въздействащ момент беше представянето на автентичната пазарджишка магия под музикалния съпровод на нашите приятели от хор „Българска роза“.
Освен участията ни на международни фестивали „Лисичка“ редовно получава покани за различни събития и празници в Мюнхен. Често сме гости на празнични концерти, организирани от българските училища в града, където с радост споделяме фолклора с най-малките и техните семейства. Участвали сме в Празника на културите в Мюнхен – събитие, което обединява различни народи и традиции и където ние с гордост представяме богатството на българския танц и дух“.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина