site.btaУчилищен форум, посветен на художника и карикатурист Илия Бешков, се състоя в училище „Бачо Киро” в Алкоркон, Испания


В Българското неделно училище (БНУ) „Бачо Киро” в Алкоркон, Испания, на 26 април се състоя училищен форум, посветен на Илия Бешков, един от най-значимите български творци от началото на 20 век, художник, карикатурист, илюстратор, публицист, философ, преподавател, създал през 1936 г. знаменитата поредица от рисунки „Испанска хроника“, вдъхновена от героизма на испанския народ в защита на свободата и републиката. Това съобщават от просветното средище на своята страница във Фейсбук.
Форумът бе част от проекта „Илия Бешков – свободният човек“ по националната програма „Неразказаните истории на българите“ на Министерство на образованието и науката.
„Активно участие във форума взеха учениците от прогимназиален и гимназиален етап, които прочетоха свои есета на тема „Свободата и робството като личен избор“. Бяха показани две изложби, които подготвихме специално за събитието – едната с творби на художника, а другата с мисли на философа - Илия Бешков. Видяхме и фрагменти от документалния филм за Илия Бешков, чиято премиера подготвяме за нашите училищни чествания на 24 май във връзка с отбелязването на 1170 години от създаването на българската азбука“, посочват от учебното заведение.
От образователното средище изказват благодарност към Василка Диманкова, преподавател по история и цивилизации, която ги е запознала с историческата епоха, по време на която е живял и творил Илия Бешков.
Училище „Бачо Киро“ в Алкоркон е създадено на 12 ноември 2011 г. от Асоциация „Слово“ – асоциация на българските учители в Мадрид. Просветното средище е лицензирано от българското Министерство на образованието и науката (МОН) от 2012 г. Удостоверенията, издавани от него, са легитимни пред МОН и освобождават учениците от приравнителни изпити при евентуално завръщане в България, е посочено в сайта на училищата към Асоциация „Слово“.
Учебното заведение предлага обучение по български език, история и география на България за деца и младежи от всички възрастови групи. В училището има подготвителни групи, в които се приемат деца от четири до шест години. Обучението по български език е организирано в четири ателиета - „Училище за приказки“, „Азбука“, „Български песнички и танци“ и „Аз мога“. Има и група ученици, които изучават български език като чужд.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина