site.btaЩе участваме за първи път на събора с танц „Из Тракия, по розобер“, каза пред БТА Северина Петкова, ръководител на група „Родина“ в Есен


Танцова група „Родина“ в Есен, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Последната ни хореография е тракийски танц „Из Тракия, по розобер”, с който групата ще се представи и участва за първи път на събора „На мегдана на другата България” в Лион, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Северина Петкова, настоящият ръководител на Танцова група „Родина“ в Есен.
Тя разказа, че група „Родина“ е фолклорна група за деца и възрастни, основана през 2021 г. в град Есен. Идеята за създаването ѝ се поражда в спонтанен разговор между няколко родители на ученици в Българското неделно училище „Иван Вазов” към дружество „Родина”, чакащи децата си по време на учебни часове.
„И така започват да се събират всяка седмица в сградата на училището, танцувайки български хора̀ в такта на българската народна музика. Като виждат това, децата проявяват силен интерес към народната музика и танци и се включват в репетициите по време на междучасията. Случва се нещо още по-хубаво и значимо, а именно оформяне на детска танцова група“, добави Северина Петкова.
По думите ѝ, изучаването на български народни танци е включено като свободноизбираем предмет в учебната програма, което дава възможност за изграждане и засилване на връзката на децата с българските народни танци, музика, традиции и култура.
С времето броят на танцуващите се увеличава и групата започва да участва на различни местни събития в градовете Есен, Аахен, Мюнстер, Дюселдорф и други, допълни тя относно историята на фолклорната формация.
Днес Северина Петкова, която е дългогодишна танцьорка, както и ръководител на детска група към танцов ансамбъл „Здравец“, гр. София, ръководи двете фолклорни танцови групи „Родина“. Помощник-ръководител в детската танцова група „Родина“ е Веселина Чакърова, която също има дългогодишен опит в танците. „Работим с всеотдайност и любов към децата“, посочи Петкова.
Тя разясни и че детската танцова група е разделена в три отделни възрастови подгрупи, където се изучават основните движения, хора̀ и танци в българския фолклор.
„При малките танцьори започваме от шест години, стигайки при възрастната група до около 50-годишни. Основната част от тях са горди българи, но и сме щастливи с танцьорите ни от немски, нидерландски, гръцки и турски произход, които танцуват с много желание и влагат завидно старание“, сподели Петкова.
По думите ѝ, с възрастната група се събират основно за забавление, изучавайки нови хора̀ и танци. С част от хората, които имат желание за участие на различни концерти, събори и други сценични изяви се подготвят с допълнителни репетиции.
„Хора̀та, които се танцуват, са основно български народни, като за разнообразие понякога се забавляваме с някое гръцко, турско или от друга народност хорце“, посочи Северина Петкова и допълни, че танците, които изпълняват, са хореографии, измислени и подготвени от нея.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина