site.bta„Пътуващи“ учители преподават едновременно в България и Гърция


„Пътуващи“ учители преподават в българското училище „Св. Иван Рилски“ в Гърция. Учебното заведение има договор за сътрудничество с Второ общообразователно училище в град Гоце Делчев. На тази база двете институции не само осъществяват обмяна на опит и на преподаватели, а и отбелязват заедно български национални празници, съобщи пред в. „Аз-буки“ директорът на родното училище в южната ни съседка д-р Станка Колева.
„Някои от нашите учители са редовни преподаватели в български училища и пътуват всяка събота, за да помагат и на нашите ученици. В този аспект подходите не се различават особено. Поради близостта ни с България и договорните отношения с общините Хасково и Гоце Делчев имаме възможност да използваме и т.нар. „пътуващи“ учители, за да подсигурим нуждите си към момента“, обяснява Колева.
Към момента БУ „Св. Иван Рилски“ в гръцкия град Кавала има два филиала, обучава ученици и онлайн.
През 2016 г. група местни български родолюбци се събират и започват заедно да търсят варианти как техните деца, живеещи и учещи в Гърция, да имат възможността да изучават и родния български език. Проучвайки възможностите, те осъзнават, че има само един вариант това да се случи: да се създаде българско дружество в града и след това към него – и неделно училище.
„Така през декември 2016 г. бе създадено дружество „България“, а малко по-късно, през март 2017 г. – и БУ „Св. Иван Рилски“ в Кавала“, разказва директорът на образователното средище.
Първата година обучение в БУ „Св. Иван Рилски“ – Кавала, започват 12 ученици на различна възраст – от 8 до 16-годишни. Въпреки голямата разлика в годините, всички са записани в един клас, тъй като имат близки познания по български език.
„Учениците бяха много ентусиазирани и мотивирани да се справят. Техните занимания протичаха само в съботния ден, когато изучаваха по 4 часа български език, започвайки от А и Б. И разбира се, всеки национален празник бе отбелязван подобаващо“, припомня си Станка Колева.
Тя споделя, че са срещнали множество трудности, пред някои от които са изправени и днес. „Като се започне от това как да издирим децата и да ги привлечем да се запишат в училището, преминем през множеството смени на сгради, в които да провеждаме обучението, липсата на финансова възможност да направим условията адекватни за нормалното протичане на учебен процес, липсата на достатъчно квалифицирани кадри по места, които да заемат длъжността „учител“. Дори бих казала „страха“ на някои родители да запишат децата си за обучение в българско неделно училище. Най-важното за нас обаче е, че в процеса на своята дейност и развитие срещаме подкрепа както от български институции и общини, така и от гръцки“, казва Колева. Така с общи усилия всяка година се разрастват.
Информацията за функционирането на първото българско училище в Кавала се разпространява бързо. През 2019 г. получават запитвания какъв е вариантът деца да посещават школото от по-отдалечени места, където също има сериозна българска общност. „Вече имахме 6 ученици, които всяка събота пътуваха от Драма до Кавала и обратно. Отправихме предложение до местните българи в Драма да се съберат и да ни уведомят колко ученици желаят да се запишат при нас, с оглед създаване на филиал на училището в града. Оказаха се около 16 – 17 деца. Поради това там отвори врати и първият филиал на нашето училище. За целта от Кавала пътуваше всяка събота квалифициран преподавател“, обяснява директорката.
С помощта на интернет технологиите училището успява да събере и обедини желаещи родители в Комотини, и техните деца също получават възможността да учат български език. През учебната 2020/2021 г. там отваря врати втори филиал на БНУ „Св. Иван Рилски“. Поради бързото увеличаване броя на учениците в града и невъзможността да бъде финансово издържан като филиал на училището в Кавала, от следващата учебна година той е трансформиран във Второ БНУ „Св. Иван Рилски“.
Влияние за разрастването на училището и разкриването на трети филиал оказва и КОВИД. „По време на пандемията в Неа Перамос дойдоха да живеят постоянно множество български семейства и записаха децата си за обучение при нас. Това породи необходимостта от създаване на филиал на БНУ „Св. Иван Рилски“ и там. Нарасна нуждата от квалифицирани кадри. Част от нашите учители се записаха за квалификация или преквалификация в български университети, изцяло на свои разноски, с цел да могат да бъдат максимално полезни на децата и на нас. Направихме и правим всичко по силите си учениците да не пътуват на големи разстояния през зимата и да се обучават в добри условия“, заявява Колева.
Към момента в БНУ „Св. Иван Рилски“ – Кавала, и в неговите филиали в Драма и в Неа Перамос се обучават 100 деца. Най-малките са на 4 години, а най-големите – на 18. Най-много са учениците в Кавала. В училището се подготвят и 8 кандидат-студенти, както и 15 онлайн обучаващите се от Аспровалта и околностите.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text