site.btaБТА вече има свой постоянен кореспондент в Одеса, Украйна


БТА вече ще има свой постоянен кореспондент в Одеса, Украйна, това е Светлана Драгнева, която в последната една година работи като редактор в дирекция БГ Свят. Това съобщи по време на представянето на списание ЛИК в Одеса генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
„Светлана Драгнева научи модела на работа на Българската телеграфна агенция. Изключително ще разчитаме на нея да предава. Нашите кореспонденти в страната имат норма поне три новини на ден. Ще разчитаме на нея да имаме стотина новини месечно от българите в този район на Украйна. В следващите дни ще потърсим специално помещение, където да направим национален пресклуб на БТА. Такъв има вече в Тараклия в Молдова, където също имаме постоянен кореспондент“, допълни той.
Кирил Вълчев подчерта, че в тези пресклубове БТА не само организира пресконференции, когато в тях идват и представители на различни институции и организции от България, но там се провеждат и редица събития.
„В тях включваме в дебати и хората, които са извън България, но са си българи. Силно разчитам, че ще бъдете участници в тези събития, както и гости на пресклуба. Трябва да намерим хубаво, видимо място в Одеса – така местните хора да виждат още един образ на България, освен този, който също е прекрасен в тази чудесна сграда на Българския културен център в Одеса“, подчерта още генералният директор.
Светлана Драгнева е родена през 1973 г. в с. Виноградное, Болградски район (Бесарабия), Украйна. През 1995 г. завършва българска филология в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград. В момента е докторант в СУ „Св. Климент Охридски“. От 1996 г. до днес взема активно участие в културно-просветната дейност на българската общност в Украйна. Заместник-председател е на Асоциацията на българите в Украйна, главен редактор на общоукраинския седмичник на български език „Българите: вчера, днес, утре“.
От май 2022 г. е редактор в рубриката „БГ Свят“ на БТА.
Носител е на наградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина – медал „Иван Вазов“, и на държавната награда на Украйна „Заслужил деец на културата“.
Извън страната БТА има пресклубове в Босилеград (Сърбия), в Тараклия (Молдова), Скопие, Република Северна Македония, в Букурещ (Румъния) и в Анкара (Турция).
БТА има пресклуб на борда на първия български военен научно-изследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", който на 27 декември 2022 г. отплава от Варна за Антарктида.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text