site.btaСреща с писателя Николай Терзийски организира „Глаголницата“ в Сиатъл


Писателят Николай Терзийски гостува на обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“ в Сиатъл - най-големия град на американския щат Вашингтон. По време на виртуалната среща той ще представи романа си „Звезди под клепачите“. Събитието ще се състои на 12 февруари, а организаторите отбелязват, че ще публикуват линк към прякото излъчване предходния ден.
„Ще поразсъждаваме върху любовното общуване с думите, върху процеса, в който историите са самоизмислят, създават една друга. Не знаем в каква по-точно посока ще поеме разговора. Но се надяваме да тръгне в онази, която е вярната за момента“, пишат от „Глаголницата“ в социалните мрежи.
Отбелязват още, че ще има възможност участниците в срещата да зададат свои въпроси.
Николай Терзийски е роден в Смолян през 1983. Завършил е журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“, има и магистърска степен от Философския факултет на университета. Първият му роман „Отлъчване” (2017) е носител на голямата награда от конкурса за дебютна литература „Южна пролет” в категория „проза”. Втората му книга „Хроники на неведомото” (2019) е номинирана за „Роман на годината 2020“ – Националната литературна награда на НДФ „13 века България“. „Звезди под клепачите” е третият му роман.
За него писателката Здравка Евтимова казва: „Романът „Звезди под клепачите“ на Николай Терзийски е опора в мигове на болезнено колебание, дали да простим на някого, или да го осъдим. Ще открием истини за хората под българското небе, за пропастите по пътя им, които те превръщат в свобода и страст, за техните изпълнени с труд, пречки и упорство дни. Този роман ни е особено нужен, когато сме решили да напуснем най-важния за нас човек, но всичко – нашата кръв, въздухът в дробовете ни, часовете, които разсичат сърцата надве, крещят: „Върни се!“. Този роман на Николай Терзийски е необходим днес и сега, за да не се превърне животът ни в единствения възможен влак към истината, който сме изтървали. В тази книга има мъдрост и искрящ талант. Има надежда.“
Обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“ функционира от януари 2014 г., а 15 февруари е датата, която то приема за свой специален ден. Тогава за първи път група ентусиасти се събират, за да споделят интересите си в областта на българската поезия и литература. Тогава се случва и първото „глаголатстване“ върху възможностите за провеждането на редовни поетични/литературни срещи, обсъждат се предложения за автори, заглавия, теми.
/ЮХ/
news.modal.header
news.modal.text