site.btaНаши сънародници от Австрия, Белгия и Полша се хващат „На Мегдана на другата България“


Наши сънародници от Австрия, Белгия и Полша ще се хванат „На Мегдана на другата България“ на 28 май в Копенхаген. Това са фолклорен състав „Светулките“ от Антверпен (Белгия), любителския състав „Булгарика“ от Варшава (Полша), Трио „Настроение“ и фолклорен ансамбъл „Китка“ от Виена (Австрия).
Фолклорен състав „Светулките“ от Антверпен (Белгия) e създаден през 2009 година. Тогава една българка, водена от любовта си към българския фолклор, решава спонтанно да създаде група за народни танци. Неин хореограф и ръководител е Светла Станчева. През годините съставът има десетки участия на фестивали, концерти и тържества в Белгия, Холандия, Германия, Англия, Испания и Италия.
Любителският състав „Булгарика“ се заражда във Варшава (Полша) в едно читалище, което отваря врати за почитатели на българските народни песни и танци. „Голямото ни сърце е отворено и посреща нови членове всеки месец“, споделят от групата.
И „Трио „Настроение“ от Виена (Австрия) ще се хванат "На Мегдана на другата България“ в Копенхаген. Мария, Нина и Митко ще завладеят публиката със своите певчески изпълнения.
Участие на събитието в Дания ще имат и фолклорен ансамбъл „Китка“. Първата във Виена група за български народни танци „Китка“ е създадена през 2004 година. Днес групата с художествен ръководител Валя Дряновска представлява неразделна част от пъстрия културен живот на Виена. „Имаме богат репертоар, включващ танци от различни етнографски области на България, което прави концертите ни разнообразни и интересни за публиката“, споделят от „Китка“. Голяма част от костюмите им са ушити от танцьорката и ръководителка на група Здравка Кръстанова.
/МГ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text