site.btaМагдалена Добрева от Танцовия клуб „Зора“ в Хага е сред избраните 32-ма българи, които ще учат танца „Гроздана“ с ансамбъл „Тракия“
Седемнадесетгодишната Магдалена Добрева от Танцовия клуб „Зора“ в Хага, Нидерландия, е сред избраните 32-ма българи от цяла Европа, които ще участват в двудневен майсторски клас и ще разучават тракийския танц „Гроздана“ с професионалните танцьори и хореографи на Фолклорен ансамбъл (ФА) „Тракия“. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Лютвие Генчева, ръководител на Танцовата група „Хоро“ във Фрайбург, Германия, по чиято идея ще се реализира инициативата.
Изключително съм благодарна и щастлива, че имам възможността да участвам в този проект с ансамбъл „Тракия“. Това е истинска чест и вдъхновяващо преживяване, което очаквам с искрен ентусиазъм, е посочила Магдалена Добрева, цитирана от Генчева.
Добрева е разказала, че танцува в Клуба за народни танци „Зора“ в Хага от три години и ще се радва да представи достойно групата си.
„Българските народни танци за мен са много повече от изкуство, те са жива връзка с моите корени и традиции. Всеки път, когато чуя любима народна мелодия и започна да танцувам, усещам как тази емоция изпълва цялото ми същество. Тя се споделя с хората около мен, които носят същата обич към нашата култура и танци. Радвам се, че имам възможността да преживея тази енергия и с още танцьори, свързани от общата ни любов към фолклора“, е добавила Магдалена Добрева.
Както БТА писа, Фолклорният ансамбъл „Тракия“ ще бъде домакин на 20 и 21 февруари на инициатива, която събира тридесет и две българчета на възраст между 15 и 25 години, живеещи в различни европейски държави. Те ще гостуват в Пловдив, за да разучат един от най-емблематичните танци на ФА „Тракия“ – „Гроздана“, създаден от проф. Кирил Дженев и прославил България по световните сцени, съобщи по-рано за БТА Лютвие Генчева.
Участват 16 момичета и 16 момчета, които танцуват в 19 фолклорни състава в пет европейски държави (Великобритания, Франция, Германия, Испания, Нидерландия), а именно: Ансамбъл „Фолклорна магия“ – Лондон; Ансамбъл „Зора“ – Париж; Детска фолклорна група „Малки приятели“ – Лондон; Фолклорен ансамбъл „България“ – Лондон; Танцова група „Румени“ – Бургос; Клуб за народни танци „Зора“ – Хага; Фолклорна група „Хоро“ – Фрайбург; Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ – Мюнхен; Танцова група „Родина“ – Есен; Фолклорна група „Дунав“ – Дюселдорф; Фолклорна група „От извора“ – Лион; Български фолклорен клуб „Мераклии“ – Лондон; „Хороводци с Теменужка“ – Франкфурт; Фолклорна група „Тракия“ – Майнц; Фолклорна група „Самодейци“ – Гилфорд; Фолклорна група „Българе“ – Дортмунд; Фолклорна група „Огнени ритми“ – Валядолид; Фолклорна група „Ритъм“ – Уокингам; Фолклорна група „Ентусиасти“ – Бад Нойенар.
Те ще работят рамо до рамо с професионалните танцьори и хореографи на ансамбъл „Тракия“. В рамките на двудневен майсторски клас участниците ще разучат автентичните стъпки и характерния стил на танца.
„Интересът към инициативата беше изключително голям – над 90 деца и младежи кандидатстваха с видео визитки. Подборът много ни затрудни, защото освен че са талантливи, децата от малки са членове на любителски български фолклорни състави в страните, в които живеят“, посочиха от ансамбъла.
През май 2026 г. младите танцьори ще представят България и българското фолклорно наследство на 11-ото издание на събора „На мегдана на другата България“, който ще се състои от 15 до 17 май в Мюнхен, Германия, под мотото „Либе ле, либе хубаво…“, с домакин Фолклорния ансамбъл „Лазарка“ – Мюнхен. Съборът „На мегдана на другата България“ е създаден по идея на Анита Екенова, ръководител на фолклорна група „От извора“ – Лион, през 2015 г. Досега съборът е гостувал в Испания, Чехия, Дания, Италия, Палма де Майорка и Франция, обединявайки българските общности зад граница чрез силата на фолклора. Много от фолклорните състави зад граница са обединени и в Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, която тази година отбелязва десет години от създаването си, посочи Лютвие Генчева.
Тя добави, че всички участници в проекта с вълнение очакват да се докоснат до професионализма на екипа на ФА „Тракия“.
„Плановете на инициативата са тя да стане периодична, за да има шанс подрастващото поколение извън границите на България да пази българския корен далеч от родината и да разпространява българския фолклор зад граница“, отбеляза още ръководителката на Танцовата група „Хоро“ във Фрайбург.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина