site.btaБългарската православна църква в Ниагара Фолс, Канада, получи като дарение копие на иконата „Панагия Мелису“ – Света Богородица на пчелите
Икона, копие на иконата „Панагия Мелису“ – Света Богородица на пчелите, бе дарена на Българската православна църква „Св. Иван Рилски“ в Ниагара Фолс, Канада. Дарението е направено с благословението на отец Георги, йеромонах от Света гора, Атон, и духовен син на свети Порфирий. Това съобщиха от църковното настоятелство във Фейсбук страницата на храма.
„Нашата християнска общност и храм бяха удостоени с благословен дар. Тази икона е вдъхновена от истински, живи чудеса. Преди години отец Георги е живял в манастир в планините на Гърция, където пчелите обитавали самия храм. Те летели спокойно по време на богослуженията, а свещеникът раздавал техния мед като благословение на празника на Пресвета Богородица. Чрез това отец Георги прозрял едно дълбоко послание: пчелното семейство отразява идеалната християнска общност – мнозина, които работят заедно с едно сърце, една цел и любов към всички“, разказаха от настоятелството.
На иконата Пресвета Богородица е изобразена да държи пчелен кошер.
„Кошерът ни напомня, че църквата не е само сграда, нито само събрание, а живо тяло. Както пчелите влизат и излизат свободно от кошера, но никога в безредие, така и ние сме призвани да живеем в свобода с отговорност, в многообразие с хармония и в служение със смирение. Нека Панагия Мелису ни научи да бъдем общност, в която вярата се живее, любовта се споделя и всеки човек знае, че принадлежи“, допълват от църковното настоятелство.
Православната църква „Св. Йоан Рилски“ в град Ниагара Фолс е най-старата изцяло българска църква в Канада. Тя е основана на 1 януари 1967 година от отец Тодор Грозданов, семейство Тритчеви, Димитър Динчев, Ангел Узунов и Иван Захариев.
Иконостасът в църквата е изписан от архимандрит Киприян от манастира „Света Троица“ в Джорданвил, щата Ню Йорк.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина