site.btaДоц. д-р Петьо Кръстев ще бъде лектор на Четвъртата среща семинар на ръководителите на фолклорните състави в чужбина в София
Доц. д-р Петьо Кръстев ще бъде лектор на Четвъртата среща семинар на ръководителите на фолклорните състави в чужбина, която ще се състои между 7 и 9 ноември 2025 г. в София. Това съобщават организаторите от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) чрез публикация в официалния си сайт.
В представянето на доц. д-р Кръстев е посочено, че той е композитор, диригент и етномузиколог, както и изследовател в секция „Етномузикология и етнохореология“ към Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при Българската академия на науките (ИЕФЕМ–БАН).
Той е завършил Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в София със специалност „Музикознание и етномузикология“, а през 2017 г. защитава докторска дисертация на тема „Инструментални стилове във фолклорната музика на Югозападна България: традиция и обновление“. Работил е като диригент и главен художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Пирин“ – Благоевград, където създава редица музикални и сценични произведения. Автор е на над 100 композиции и обработки за ансамбли, оркестри и фолклорни изпълнители, както и на музика към филми, концертни спектакли и телевизионни продукции на Българската национална телевизия.
„Доц. Петьо Кръстев съчетава академичния поглед на изследовател с дълбокото познание на творец, който гради мост между традицията и съвременността в българската музикално-танцова култура“, разказват от екипа на АБФСЧ.
По време на Четвъртата творческа среща на ръководителите на фолклорните състави в чужбина доц. Кръстев ще представи темата „Богатството и многообразието на музикално-танцовия фолклор в Югозападна България“.
„Лекцията ще разгледа процесите на съхранение, развитие и съвременна интерпретация на традиционните стилове, като поставя акцент върху взаимодействието между музиката и танца, както и върху регионалните особености на пиринската традиция“, споделят организаторите и допълват, че участниците ще имат възможност да се запознаят с конкретни примери от теренни изследвания и авторски разработки, представящи връзката между старинните образци и съвременните сценични форми на народното изкуство.
Както БТА писа, Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина е сдружение с нестопанска цел, официално учредено на 28 октомври 2016 г. Фолклорното обединение е вписано като културна организация в регистъра на Министерството на културата.
До момента Асоциацията е домакинствала три срещи семинари на ръководителите на фолклорните състави в чужбина – през 2022, 2023 и 2024 г.
Между 23 и 26 юли 2025 г. във Велико Търново се състоя Първият фестивал на фолклорните състави от чужбина. Форумът бе организиран от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина в партньорство с Изпълнителната агенция за българите в чужбина и Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства (CIOFF – България).
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина