site.bta"Аз съм голям грешник, но се доверявам на божията снизходителност и търпение и в страданието аз приемам да стана папа", казва архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Берголио по време на конклава за избор на папа през 2013 г.

"Аз съм голям грешник, но се доверявам на божията снизходителност и търпение и в страданието аз приемам да стана папа", казва архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Берголио по време на конклава за избор на папа през 2013 г.
"Аз съм голям грешник, но се доверявам на божията снизходителност и търпение и в страданието аз приемам да стана папа", казва архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Берголио по време на конклава за избор на папа през 2013 г.
София (5 май 2019) Негово светейшество папа Франциск, който е на апостолическо пътуване в България се срещна с Негово Светейшество Българския патриарх Неофит в Синодалната палата. Снимка: БТА, Владимир Шоков/архив

На 13 март 2013 г. 76-годишният аржентински кардинал Хорхе Марио Берголио, архиепископ на Буенос Айрес, е избран за 266-и папа, като за свое папско име избира Франциск. Той е първият папа от двете Америки, първият от 1300 години папа, който не е европеец. Дядо му е от Портакомаро, община  с около 2 хиляди жители в провинция Асти на северната италианска област Пиемонте. Баща му се прехвърля в Торино, откъдето емигрира в Аржентина.

Папа Франциск е първият член на Ордена на йезуитите на Свети-Петровия престол и първият папа с името на Свети Франциск от Асизи.

Той ще бъде запомнен със скромния си и смирен начин на живот, който проличава още докато е архиепископ, той не обитава пищната резиденция, отредена за архиепископа на Буенос Айрес, а живее в скромен апартамент далеч от центъра.

За избора му на папа след оттеглянето на Бенедикт Шестнайсети четем в архива на БТА:

Във Ватикана започва конклавът за избор на нов папа

Ватикана, 12 март 2013 г. /БТА/ Във Ватикана днес започва конклавът за избор на нов папа. На латински con claveозначава "под ключ" и напомня за традицията по заключване на кардиналите, докато изберат нов папа.

Сто и петнадесет кардинали на възраст до 80 години имат право да избират нов папа. Шейсет и девет от тях участват за първи път в конклав. Според разпоредбите на Бенедикт Шестнайсети папата се избира с мнозинство от две-трети от кардиналите-избиратели.

От 1878 г. конклавите протичат в прочутата Сикстинска капела на ватиканския дворец, изрисувана от Микеланджело. От съображения за сигурност днес сутринта тя ще бъде проверена за скрити микрофони и микрокамери. Системата от сензори, отчитащи влагата и температурата в помещението, инсталирана заради фреските, също е изключена, а близо до Капелата са поставени химически тоалетни, за да се спести разкарването на кардиналите до долните етажи.

По време на конклава кардиналите нямат достъп до интернет и до социалните мрежи, не могат слушат радио, да четат вестници и да гледат телевизия. Те ще обитават резиденцията "Света Марта" в пределите на Ватикана.

Сутринта преди конклава кардиналите ще участват в базиликата "Свети Петър" в литургия, наречена Pro eligendo romano pontifice /За избора на римски папа/. Ще я отслужи кардинал Анджело Содано, доайен на кардиналската колегия. Конклавът започва в 15,30 ч. по Гринуич, продължава до 18,15 ч. и след това се отслужва вечерна литургия. Ако в първия ден папа не е избран, през следващите два дни кардиналите се събират от сутринта. Гласуват по два пъти сутринта и по два пъти следобед.

При гласуването кардиналите попълват името на предпочитания от тях кандидат на бюлетина, на която е отпечатано: Eligo in Summum Pontificem /избирам за суверен папа/ и я поставят в урна. Урните са три - първата е за пуснатите бюлетини, във втората те се държат след преброяването, подготвени за изгаряне, а третата е за улеснение на болни кардинали, останали в хотела.

Ако след преброяването на бюлетините се установи, че папа не е избран, следва втори вот и тогава бюлетините от двата последователни вота се изгарят заедно. Ако след три дни на избори няма папа,  гласуването временно се прекратява и кардиналите се отдават на молитви, а после започва нова серия от гласувания.

Сега очакванията са за кратък конклав. От 1903 г. нито един конклав не е продължавал повече от пет дни. Бенедикт Шестнайсети беше избран през 2005 г. след четири гласувания.

Димът, издигащ се от комина над Сикстинската капела е единственият индикатор за хода на гласуването. Черният дим означава, че папа не е избран. Белият дим сигнализира, че вече има нов Свети отец.

За 5300-те журналисти, тръпнещи в очакване във Ватикана, агенциите припомнят, че димът от комина се очаква два пъти в денонощието. Днес, когато има само едно гласуване, той се очаква около 18 ч. по Гринуич /20 ч. българско време/. От утре, когато се гласува четири пъти, димът се очаква или около 11 ч. по Гринуич /13 ч. българско време/ или в 18 ч. по Гринуич /20 ч. българско време/.

След като бъде избран папа, му задават два въпроса - дали приема мисията и какво име си избира.

На теория всеки католик може да бъде избран за папа, но от 14 век папата винаги се избира измежду кардиналите. След като Бенедикт Шестнайсети обяви през февруари, че се оттегля, в различни вестници се споменаха първоначално имената на 30 кардинали, подходящи за папа. Накрая медиите се фокусираха върху по-малко от 10 от тях - архиепископа на Милано Анжело Скола, архиепископа на Сао Пауло Одило Шерер, квебекския кардинал Марк Уеле, архиепископа на Бостън Шон О'Малей, архиепископа на Ню Йорк Тимъти Долан, унгарския кардинал Петер Ердьо, австрийския Кристоф Шьонборн и мексиканския Франческо Роблес Ортега. Първите трима от този списък са сочени за основни фаворити.

***

Черен дим се изви над Сикстинската капела - знак, че кардиналите не са избрали нов папа при първото си гласуване

Ватикана, 12 март 2013 г. /БТА/ Черен дим се издигна тази вечер от комина на Сикстинската капела, сигнализирайки, че римокатолическите кардинали не са избрали нов папа при първото гласуване по време на тайния им конклав, предаде Ройтерс.

Черният дим бе видян от хиляди вярващи, събрали се на площад "Свети Петър". Той означава, че 115-те кардинали-избиратели ще проведат нов кръг на гласуване утре сутринта. Те ще останат затворени зад средновековните стени на Ватикана, докато не изберат приемник на папа Бенедикт Шестнадесети, който се оттегли внезапно миналия месец.

Когато кардиналите решат, с мнозинство от две-трети,  кой да бъде следващия понтифик, от самоделния комин над Сикстинската капела ще се издигне бял дим и камбаните на базиликата "Свети Петър" ще забият тържествено.

***

Във Ватикана започна вторият ден от конклава

Ватикана, 13 март 2013 г. /БТА/ След първи безрезултатен ден, в Сикстинската капела в апостолическия палат във Ватикана, започна вторият ден от конклава, предаде Ройтерс.

Сто и петнадесетте кардинали присъстваха на традиционната сутрешна литургия, след което се усамотиха, за да се опитат да изберат нов папа. Сутринта се предвиждат две гласувания, после чрез дима от комина, ще бъде обявено дали има нов папа или не. Ако няма, следобед ще има още две гласувания.

***

Бял дим от комина на Сикстинската капела сигнализира, че има избран папа

Ватикана, 13 март 2013 г. /БТА/ Бял дим се издигна от комина на Сикстинската капела около 18.05 ч. по Гринуич, което е сигнал, че е бил избран нов папа след Бенедикт Шестнайсети от конклава на 115-те кардинали, предаде Франс прес.

След няколко мига на несигурност събралата се тълпа бурно приветства белия пушек, чийто цвят не се различаваше ясно отначало. Малко по-късно обаче прозвуча звън на камбани от базиликата "Св. Петър" като в празнични дни, което потвърди, че има избран папа. До половин час ще трябва да изчакаме новият глава на Римокатолическата църква да облече одеждите си и да отдели кратко време за самовглъбяване в Капела Паолина, преди френският кардинал Жан-Луи Торан да направи ритуалното съобщение "Хабемус папам" ("Имаме папа") и избраникът да се появи на централния балкон на базиликата "Свети Петър" за първото си обръщение.

Междувременно събралите се верующи на площад "Свети Петър" въпреки дъжда продължават да ликуват и да скандират "Вива ил папа" ("Да живее папата").

***

Аржентинецът Хорхе Мария Берголио е новият папа

Ватикана, 13 март 2013 г. /БТА/ За нов папа е избран аржентинският кардинал Хорхе Мария Берголио, архиепископ  на Буенос Айрес, чието папско име ще е Франциск Първи, обяви Ватикана.

Това е първият папа от двете Америки и първият йезуит, станал папа, отбелязва АФП.

***

Ватикана уточни, че официалното име на новия папа е Франциск, а не Франциск Първи

Ватикана, 14 март 2013 г. /БТА/ Ватикана заяви, че официалното име на новоизбрания папа е папа Франциск, без римско число, съобщи Асошиейтед прес.

На пресконференция във Ватикана говорителят на Светия престол Федерико Ломбарди направи уточнение във връзка с възможно объркване, като заяви, че кардинал Жан-Луи Торан, който обяви името пред света, е казал просто Франциск. Така е записано името в първия бюлетин на Ватикана за новия папа, добави говорителят.

Този папа може би един ден ще бъде наричан Франциск Първи, ако някой от наследниците му реши да му отдаде почит, като приеме името му и се нарече Франциск Втори, посочи Ломбарди.

Кардинал Берголио, който е първия папа от американския континент и първия папа йезуит, е също така първия папа, избрал името Франциск, в памет на Свети Франциск от Асизи, или Свети Франциск Асизки, отбелязва Франс прес.

Ломбарди, който самият е йезуит, изрази задоволство от избора на това име, защото Франциск е "голям свидетел на Евангелието". "Той не избра името Игнаций /като Игнаций Лойола, основателят на Ордена на йезуитите/, и с това иска да каже, че ние сме в служба на Църквата", добави говорителят на Ватикана.

***

Във Ватикана бе интронизиран папа Франциск

Ватикана, 19 март 2013 г. /БТА/ Аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио днес официално беше интронизиран за глава на Римокатолическата църква.

Церемонията се състоя на открито на площад "Свети Петър" пред едноименната базилика във Ватикана. Папата пристигна с бял открит джип, предаде Франс прес. Той приветства множеството, вдигна палец към тълпата, целуна няколко поднесени му бебета и дори слезе от джипа, за да погали инвалид, донесен на носилка.

Още от 5 ч. сутринта стотици хора бяха на площада. Мерките за сигурност бяха поети от италианските власти. 3000 хиляди полицаи и снайперисти се грижеха за безопасността. В небето над Рим кръжаха полицейски хеликоптери, забранено беше прелитането на самолети, а патрулни катери сновяха из река Тибър.

По данни на Ватикана до 200 000 души са присъствали на церемонията. Преди това световните агенции прогнозираха, че могат да дойдат до 1,5 милиона души.

Преди началото на церемонията Франциск се помоли на гроба на Свети Петър в едноименната базилика. После излезе на площада, предшестван от 180 кардинали, патриарси и архиепископи.

Там, под яркото слънце, започна понтификатът на Франциск, когато френският кардинал Жан-Луи Торан и италианският кардинал Анджело Содано връчиха на Франциск папските атрибути - палиум (бяла вълнена лента с избродирани шест разпятия) и сребърен "пръстен на рибаря", какъвто се изработва за всеки папа. По настояване на Франциск пръстенът не е изцяло златен, какъвто носят обикновено папите, а само със златно покритие - израз на присъщата за кардинал Берголио скромност.

За церемонията папата беше със скромни одежди. Той носеше тиара и бяло расо, с бежов филон върху него с извезан фин черен кръст с позлатени кантове. Скромното му облекло контрастираше с празничните и пищни одежди на повечето висши духовници от източните църкви в шествието, придружаващо папата.

Франциск положи клетва, че ще служи на църквата пред група кардинали, след което произнесе първата проповед като глава на Римокатолическата църква. Папата отправи силни призиви за закрила на най-уязвимите хора на земята и прикани духовниците да не се страхуват да проявяват обич и съчувствие. Франциск призова хората да уважават всяко създание по света и да се грижат за околната среда. Към политическите, икономическите и социалните лидери папата отправи специално послание да не допускат разрушения и смърт по света.

Церемонията по интронизирането на папата продължи два часа. През 2005 г. интронизацията на Бенедикт Шестнайсети продължи три часа.

На днешната церемония присъстваха представители на 33 християнски църкви и делегации на 132 държави и международни организации. Сред тях бе българският президент Росен Плевнелиев.

Папата ще приеме църковните делегации утре във Ватикана, а днес ще се срещне с правителствените.

***

Ватикана разкри първите думи на папа Франциск

Ватикана, 27 март 2013 г. /БТА/ Ватикана разкри какви са били първите думи на папа Франциск, когато научил, че е избран за глава на Римокатолическата църква, предаде Франс прес.

"Аз съм голям грешник, но се доверявам на божията снизходителност и търпение и в страданието аз приемам /да стана папа/", е казал архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Берголио, когато бил запитан от кардиналите в конклава дали приема да бъде следващ папа.

Тези думи са цитирани в документален филм от кардинал Анджело Комастри, участвал в конклава. Филмът е дело на Телевизионния център на Ватикана и ще излезе на 2 април в Италия под формата на DVD. Само първите кадри от 50-минутния филм днес бяха показани на медиите, по време на презентация.

Филмът е на италиански език, но е предвидена и френска версия. Кадрите показват деня на избора на Франциск и първата му поява на балкона на апостолическия дворец във Ватикана. Във филма има кадри, показващи оттеглянето на папа Бенедикт Шестнайсети в папската резиденция в Кастел Гандолфо. В края на филма е показана и срещата на Франциск с Бенедикт на 23 март в Кастел Гандолфо.

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 04:56 на 25.04.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация