site.btaУправленска рокада в Грузия преди изборите поставя под риск отношенията със Запада
Управляващите в Грузия решиха да направят рокада във властта в навечерието на тазгодишните парламентарни избори. Мярката крие риск да влоши отношенията със Запада заради издигането за премиер на политик, известен с ярките си антизападни и антиукраински изказвания.
Лидерът на управляващата партия в Грузия Иракли Кобахидзе стана новият министър-председател на южнокавказката страна, която в момента е ухажвана и от Русия, и от Запада, отбелязват агенциите.
Вчера парламентът официално одобри назначението му, след като преди седмица членовете на партия „Грузинска мечта“ (ГМ) решиха единодушно да подкрепят издигането на кандидатурата му за премиер на конгрес на партията в Тбилиси въпреки дългогодишните стремежи на Грузия да стане член на ЕС и НАТО.
Номинирането и назначаването му за министър-председател вероятно ще предизвика недоумение на Запад с оглед на твърденията на Кобахидзе, че европейските страни и САЩ се опитват да вкарат Грузия в руско-украинската война, отбелязва Франс прес.
Издигането на 45-годишния политик до най-високия пост в изпълнителната власт засилва подозренията, че ГМ преориентира черноморската страна към Русия.
„Иракли Кобахидзе има мандата на конгреса да се кандидатира за премиер“, заяви на партийния форум досегашният министър-председател Иракли Гарибашвили, който наскоро обяви, че ще се оттегли от премиерския пост, за да заеме лидерското място в ГМ. Тоест двамата с Кобахидзе на практика ще разменят местата си.
Промените в управлението се случват само месец след като в Грузия се завърна влиятелният олигарх и основател на ГМ Бидзина Иванишвили. Той е милиардер и бивш премиер.
Според мнозина именно Иванишвили, който е най-богатият човек в Грузия и е натрупал състоянието си в Русия, е човекът, дърпащ конците в грузинската политика, въпреки че доскоро не притежаваше никакво официално политическо качество.
През декември той прие да стане почетен председател на ГМ и още тогава анализатори предрекоха, че завръщането му в Грузия е знак за непосредствено предстоящи политически промени.
Ограничаването на влиянието на олигарсите е едно от основните изисквания на ЕС към Грузия по пътя ѝ към европейската интеграция, отбелязва АФП.
В речите си на конгреса на ГМ и Гарибашвили, и Кобахидзе благодариха на почетния председател за политическата подкрепа.
Иванишвили и обкръжението му казват, че са отдадени на евроатлантическата интеграция на Грузия, но техните задълбочаващи се връзки с Русия, както и репресии срещу грузинската опозиция породиха опасения на Запад, отбелязва Ройтерс.
Официалната позиция на Грузия е, че е против войната на Русия срещу Украйна, но същевременно не желае разрастване на конфликта така, че той да обхване и нейната територия. Затова Тбилиси отказа да наложи санкции на Москва заради войната и възстанови самолетните полети от и до Русия, които бяха прекъснати през 2019 г.
Грузия ще гласува на парламентарни избори през октомври, на които Гаривашвили обеща като лидер на ГМ да изведе партията до „убедителна победа“.
Четиресет и пет годишният Кобахидзе е юрист, експерт по конституционно право, и беше председател на парламента от 2016 до 2019 г.
СТРАНА КАНДИДАТ ЗА ЧЛЕНСТВО В ЕС С ОСТРО ПОЛИТИЧЕСКО РАЗДЕЛЕНИЕ
В края на миналата година ЕС реши да се сближи още повече с трите бивши съветски републики Украйна, Грузия и Молдова. Киев и Кишинев получиха правото да започнат с Брюксел преговори за присъединяване към Евросъюза, а Тбилиси получи официално дългоочаквания статут на страна кандидат за членство в ЕС, припомня френското издание „Монд“.
Новината беше посрещната с голямо вълнение в Грузия. „Поздравявам ви с това историческо събитие! Да живее обединена и силна европейска Грузия“, каза Гарибашвили пред ликуващото множество в центъра на Тбилиси, което се беше събрало да отпразнува получаването на статута. На площада оркестър изпълни химна на ЕС „Одата на радостта“.
Но красноречиво свидетелство, показващо дълбокото разделение в грузинския политически живот, бе фактът, че проевропейският президент на Грузия Саломе Зурабишвили – която е в конфликт с управляващата партия – изобщо не беше поканена на сцената от Гарибашвили. Вместо това тя беше принудена да стои сред множеството. „Това е прекрасно тържество“, каза тя пред репортери. „Направихме важна стъпка към присъединяването към ЕС.“
Русия реагира с недоволство на поредната стъпка за сближаване между ЕС и трите бивши съветски републики и определи този ход като действие на Запада, целящо да „подразни Москва и да противопостави тези страни на Русия“. Кремъл традиционно смята трите държави за свой заден двор.
През 2008 г. напрежението между Русия и Грузия около желанието на Тбилиси да се сближи със Запада кулминира в петдневна война между двете държави. Много хора в Грузия смятат, че членството в ЕС ще защити страната им от Русия, която е анексирала два пъти Грузия – през 19-и век и още веднъж след кратка независимост през 1921 г.
Членството в Евросъюза дори е записано в грузинската конституция, а присъединяването към него се подкрепя от около 80 процента от населението, допълва „Монд“.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text