site.btaСпартак Плевен победи Рилски спортист и изравни полуфиналната серия в Националната баскетболна лига

снимка: БТА, архив

Отборът на Спартак Плевен победи Рилски спортист с 83:81 (19:22, 19:20, 26:21, 19:18) като домакин в зала „Балканстрой“ в Плевен в четвъртия мач от полуфиналния плейоф между двата тима в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и изравни резултата в серията на 2:2 успеха. Решителният пети двубой ще се играе на 17 май в Самоков.

Двубоят бе оспорван през всички 40 игрови минути и предложи много емоции за зрителите, като гостите направиха 18 срещу само 8 грешки за баскетболистите на Спартак Плевен.

Съперниците изиграха равностойно първо полувреме и едва в последните му минути гостите вдигнаха разликата до 10 точки. Рилски спортист имаше аванс от 22:19 след първата четвърт, но Спартак Плевен поведе при 29:28 след успешна стрелба на Талиб Занна малко повече от три минути след началото на втората част. Самоковци бързо си върнаха водачеството, а Чавдар Костов се разписа на два пъти от наказателната линия за аванс от 39:29 при оставащи три минути и половина до почивката. Това бе и най-голямата разлика за първото полувреме, приключило при 42:38 в полза на Рилски спортист.

Последва също толкова динамична трета четвърт, в която домакините останаха без Родни Първис, който трябваше да напусне игра след като в хода на мача получи неспортсменско и впоследствие техническо нарушение. Проблемите обаче мобилизираха още повече плевенчани, които имаха точка аванс преди последния период – 64:63. Те не изпуснаха водачеството в оставащите 10 минути и дори стигнаха до най-голямата си преднина в мача от 8 точки след тройка за Занна за 73:65 шест минути и половина преди края. Гостите направиха всичко възможно да скъсят дистанцията, а Деян Карамфилов можеше да донесе успеха на Рилски спортист в заключителните секунди, но пропусна при стрелбата си за три точки.

Талиб Занна бе най-полезен за победата на Спартак Плевен с „дабъл-дабъл“ от 26 точки и 13 борби. Константин Тошков се отличи с 14 точки, 2 борби и 3 асистенции, а с 14 точки и 6 борби завърши Николай Стоянов. Джулиен Люис и Алекс Ломакс пропуснаха срещата за домакините.

Алекс Симеонов реализира „дабъл-дабъл“ от 20 точки и 11 борби за Рилски спортист. Чавдар Костов се включи с 16 точки и 3 борби, а Майкълин Скот добави 13 точки, 4 борби и 5 асистенции.

В другата полуфинална двойка в Националната баскетболна лига тимът на Балкан води с 2:1 победи срещу Черноморец, а четвъртият мач предстои утре вечер (15 май) в Ботевград.

Към 02:52 на 29.05.2024 Новините от днес