site.btaЮлиана Янева спечели четвърта олимпийска квота за българските национали по борба

Юлиана Янева спечели с 4:1 квалификационния мач срещу монголката Даванасан Енкх Амар / Снимка: БТА, архив

Юлиана Янева спечели четвърта олимпийска квота за българската борба, след като победи монголката Даванасан Енкх Амар в квалификационния двубой на 76 кг от турнира в Истанбул, Турция. Мими Христова загуби своята схватка и чака репешажи, а Миглена Селишка беше изтеглена от своя съперничка.

Квоти за Париж до момента имат Янева, Биляна Дудова на 62 кг, Семьон Новиков на 87 кг класически стил и Айк Мнацаканян на 77 кг.

Янева получи първата точка за пасивност на съперничката й, а първата част завърши именно при резултат 1:0. Монголката бе наказана отново след почивката и българката поведе с две точки, след което последва пасивност и на Янева. Тя обаче направи успешна контраатака за още две точки и крайното 4:1, с което националката до 76 кг заслужи четвъртата олимпийска квота за България и втора за женската борба.

Христова спря перфектната си серия на полуфинала на 68 кг. Българката стигна до него с туш и техническо превъзходство в предните си две схватки, а в решаващата битка взе първите две точки срещу китайката Фън Чжоу. Трикратната шампионка на Азия обаче отговори с успешна атака и след няколко пренасяния спечели с 12:2.

Христова ще има втори шанс през репешажите, където ще срещне победителката от двубоя между Линда Мораеш (Канада) и О-юн Ха (Република Корея). Ако спечели, българката ще се бори срещу най-добрата състезателка от другата част на схемата за квота за Париж 2024.

Селишка стигна до репешажите, след като севернокорейката Сон-хян Ким поднесе една от най-големите изненади на турнира с победа с 10:3 срещу 11-кратната европейска шампионка Мария Стадник от Азербайджан. Така българката трябва да отстрани последователно Жюли Сабати (Франция) и Нгуен Ти Суан (Виетнам), за да стигне до двубой със Стадник, a след това евентуално и до сблъсък за класиране на Олимпиадата.

Ирена Бинкова отпадна на 53 кг, след като победилата я по-рано Сталвира Оршош (Унгария) отстъпи на полуфиналите срещу Мариана Драгутан (Молдова) с 2:9.

Към 00:38 на 21.05.2024 Новините от днес