site.btaИга Швьонтек е първата полуфиналистка на турнира по тенис в Мадрид

Ига Швьонтек е първата полуфиналистка на турнира по тенис в Мадрид
снимка: AP Photo/Paul White

Водачката в световната ранглиста по тенис за жени Ига Швьонтек (Полша) се класира за полуфиналите на турнира на клей УТА 1000 в Мадрид с награден фонд от 7.7 милиона евро.

Полякинята загуби сет, но си осигури участие на втори пореден полуфинал в испанската столица, побеждавайки поставената под номер 11 Беатрис Адад Мая (Бразилия) с 4:6, 6:0, 6:2 за 2:29 часа.

Швьонтек поведе с 4:1 в първия сет, но след това Адад Мая взе пет поредни гейма и направи обрат. Това беше първи загубен сет за полякинята в турнира, но тя отговори категорично и не загуби нито гейм във втората част. Номер 1 в света продължи в същия дух и в решаващия трети сет, направи още три пробива и без проблеми затвори мача.

В Торонто през 2022-а Швьонтек загуби първата среща в кариерата си срещу бразилката в третия кръг. Сега тя спечели три поредни мача над нея, включително на полуфиналите на "Ролан Гарос" 2023-а и тази година на Юнайтед Къп.

Световната номер 1 достигна до петия си полуфинал за 2024-а и 15-и в кариерата на ниво УТА 1000. В следващия си мач тя ще се изправи срещу поставената под номер 8 и шампионка от 2022-а Онс Жабюр (Тунис) или номер 18 Мадисън Кийс (САЩ).

Резултатът във втората част изравни полякинята с Коко Гоф (САЩ) за най-много спечелени сетове с 6:0 през този сезон. И двете имат по седем, с два пред третата Арина Сабаленка.

Към 20:46 на 17.05.2024 Новините от днес