site.btaПСВ Айндховен докосва шампионската титла в Нидерландия след крупна победа в Хееренвеен

снимка: AP Photo/Martin Meissner

С впечатляващо футболно шоу и повече от категорична победа с 8:0 над Хееренвеен, лидерът ПСВ Айндховен отново подчерта надмощието си през този сезон на Ередивизи и е съвсем близо до шампионската титла на Нидерландия. Тъй като Фейенорд спечели с 3:1 над Го Ахед Ийгълс Девентер в късната среща, то все още може да измести математически лидера от върха, но с равни точки и по голова разлика. За момента обаче тя е плюс 32 гола в полза на ПСВ, което я прави математически невъзможна за преодоляване в оставащите три кръга. Титлата ще бъде под номер 25 за ПСВ Айндховен и първа от 2018-а годинa насам.

Треньорът на ПСВ Петер Бош посочи предварително, че не го интересува дали шампионатът ще бъде решен при връщането си от стадион „Абе Ленстра“ в Хееренвеен, но добави, че предвид натовареното лято с Европейски шампионат, „Колкото по-бързо се случи, толкова по-добре“. Това всъщност е и най-голямата победа на ПСВ Айндховен като гост в цялата история на първенството на Ниската земя. Любопитното е, че последната крупна победа в такива мащаби за отбора е от октомври 2010-а година – 10:0 над сегашния претендент за титлата Фейенорд.

Първото условие за титлата в Нидерландия беше самият ПСВ да победи на стадион "Абе Ленстра“. Години наред това беше страшен изпит за хората от Брабант, които не спечелиха нито веднъж в Хееренвеен между 2011 и 2022 година. Но под ръководството на Бош всичко е различно този сезон в ПСВ, който вече се справи с тази лоша серия миналия сезон с победа с 1:0. С днешното категорично надмощие "филипсите“ надхвърлиха границата от 100 гола този сезон и вече броячът  е на 103.

Гостуващият отбор носеше специални фланелки преди загрявката, за да развесели нещастния Сержиньо Дест. Левият бек, който е в страхотна форма, получи контузия на кръстна връзка миналата събота и му предстои деветмесечна рехабилитация.

И тимът наистина започна яростно във Фризия, което доведе до аванс от 3:0 в рамките на 11 минути. Гуус Тил след постепенна атака и много разменени пасове, Малик Тилман с глава и същият Тилман с мек вътрешен фалц между краката на вратаря Мики ван дер Харт, осигуриха тази голяма разлика след малко повече от десет минути футбол. Това беше най-краткото време за ПСВ да вкара три гола от 1982-а година насам, когато Маастрихт беше жертва.

Играчите на Хееренвеен не знаеха какво правят и явно се чувстваха напълно замаяни. Дори след като поведе бързо, ПСВ продължи да играе концентрирано и да търси по-голям резултат. Луук де Йонг имаше страхотна възможност за удар с глава, а Андре Рамальо уцели гредата, също с глава.

До края на полувремето паднаха нови два гола във вратата на Ван дер Харт, дело на Тил и на Джоуи Феерман.  Странното беше, че Феерман вкара гол номер 100 и получи аплодисменти от публиката на домакините, тъй като е местен продукт. Той изгря във втория отбор на Хееренвеен и е един от най-добрите приятели на халфа на ЦСКА-София Станислав Шопов от съвместния им период.

През втората част резултатът набъбна с още три попадения, дело на Джереми Бакайоко в 52-ата минута и на ветераните Люк де Йонг в 71-ата и на Патрик ван Анхолт в 83-ата след подаване на Де Йонг.

Към 18:26 на 06.05.2024 Новините от днес