site.btaАко ние успеем да зазвучим заедно, въпреки че нямаме едни и същи ритъм и тоналности, това означава, че светът може да зазвучи заедно
“Симфонични ритми и напеви от Евразия“ е темата на предстоящия концерт на Симфониета Враца, който ще бъде представен на врачанска сцена, на 9 ноември, съобщиха организаторите. Публиката ще има възможност да чуе премиерни изпълнения за оркестър и солисти, представени от български и международни певци, и инструменталисти. Всички произведения ще бъдат изпълнени за първи път в България във версия за оркестър, под диригентската палка на Бистра Диляноф.
„Заедно с композитора Атанас Гендов инициирахме този концерт, който е смесица между българска, балканска, европейска и евразийска, азиатска музика“, каза за журналисти Бистра Диляноф. По думите й концертът е огромен експеримент, защото и двамата с Гендов са част от европейската култура. „Ако ние успеем да зазвучим заедно, въпреки че нямаме едни и същи тоналности, един и същ ритъм - това означава, че светът може да зазвучи заедно. Това е нашето послание на този концерт – че сме различни и можем да бъдем заедно на едно и също място и това да е красиво“, обясни диригентът.
Публиката ще чуе произведенията на Бистра Диляноф – „Български танц“, „Женска молитва“, „Mediteraneum“ и на Александър Гендов – Oбработка на иракска суфи песен „Fog Al Nakhal“, Сюита върху българска традиционна песен, Персийска сюита по теми от песен „Golnar“, „Коледа – Раждането на Слънцето“.
Освен Симфониетата в концерта ще участват „Проект Евразия“ в състав: Атанас Гендов (саз, китара и клавир), Преслава Кръстева (електронни инструменти), Maртин Беронванд (тар и перкусии); квартет „Алгара“ – Пирина Христова, Симона Петрова, Яница Герова и Габриела Миланова и солистите Елица Нешевска (сопрано), Силсила Махбуб (вокал), Линда Ибрахим (вокал), Драгомир Драгиев (вокал), Живко Василев (кавал), Стойо Стоев (гайда), Борислав Илиев (ударни), Константин Кучев (хърди гърди), Петър Йорданов (перкусии).
В каталога за настоящия сезон на Симфониета Враца може да се прочете повече информация за авторите и техните произведения.
Бистра Диляноф е родена в гр. София и има дългогодишен професионален опит като диригент, продуцент, пианист и педагог. Има издадени пет авторски компактдиска като диригент, композитор и пианист: Антология на Трета виенска школа 1 и 2, Klangfarben, Musik in Gustav Adolf Kirche. Основател и диригент на международния оркестър Австро-български артпроект, съосновател на Международното общество за мелодрама и на Klangrehe Institut Wien.
Атанас Гендов e роден през 1984 г. в София. Участва в няколко хардрок и метъл групи, с две от които има по-сериозна концертна дейност. В началото 2008 година Атанас Гендов се отдава на стилове като neo classical и progressive metal. Започва да се занимава по-сериозно със софтуер за създаване на музика и виртуални инструменти, с музикална теория. С натрупаните знания и опит се насочва към филмовата музика и започва да създава саундтракове за български и чужди продукции, участва в композирането на музиката към мултимедийната инсталация „Изповедта на Апостола“ за Националната галерия, през февруари 2023. Гендов свири на различни инструменти, доста от които фолклорни, като: саз, тамбура, арменски дудук, различни перкусии от Близкия изток. Един от последните проекти, по които работи – Евразия, е свързан с комбинирането на фолклорна музика от Балканите и Близкия изток, със симфоничен оркестър и модерни синтетични елементи.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text