site.btaВера Йоурова в писмо до БХК: ЕК следи отблизо случая със заплахи към съдия Цариградска
Европейската комисия „следи отблизо развитието на случая“ със системните заплахи към българската съдийка Владислава Цариградска и „продължава да работи активно и да подкрепя усилията за укрепване на върховенството на закона в България и в целия Европейски съюз“. Това уверява заместник-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова в писмо до Българския хелзинкски комитет (БХК). Кореспонденцията е в отговор на друго писмо на правозащитната организация за състоянието на съдебната система в България.
В края на март 2024 г. БХК изпрати писмо до ключови регионални и международни организации – Съвета на Европа, Европейския съюз, ООН и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), изразявайки подкрепа за позиция на Асоциацията на европейските административни съдии (AEAJ), Европейската асоциация на съдиите (EAJ) и Съдии за съдиите и Европейските магистрати за демокрация и свободи (MEDEL), която беше огласена по-рано.
В писмото си съдийската колегия дава публичност на проблема със заплахите срещу Цариградска, която работи в Плевенския окръжен съд, и съдия Цветко Лазаров, от Софийския апелативен съд. БХК разшири предмета на обръщението към институциите, като наблегна на системни проблеми като „сенчестите кръгове на дълбоката държава“, противопоставянето на усилията за ограничаване на властта и на формалното и неформално влияние на главния прокурор в съдебната система, както и справянето с корупцията. От организацията разказват за публичните разкрития за търговия с влияние в съдебната система, както и за прословутото убийство на един от брокерите на влияние в българската съдебна система в края на януари 2024 г.
БХК наблюдава състоянието на българската съдебна система като важен институционален инструмент за защита на човешките права, върховенството на закона и демократичните ценности. От 2012 г. насам в сферата на реформа на правосъдието организацията е провела няколко кампании и е публикувала множество официални становища в рамките на обществени консултации по законопроекти, в наднационални изпълнителни производства, в доклади и др.
В края на април БХК публикува и годишния си доклад за правата на човека, в който има отделна глава посветена на достъпа до правосъдие. Докладът е достъпен на български език тук.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text