site.btaПромишленото производство през март се е разширило в ЕС и еврозоната, а в България се е свило
Промишлено производство в Европейския съюз и еврозоната се е увеличило със съответно 0,2 и 0,6 на сто, според първоначалните оценки на Евростат, публикувани днес на страницата на статистическата агенция.
През февруари също на месечна база промишленото производство нарасна с 0,9 на сто в ЕС и с 1 на сто в еврозоната.
През март т.г. спрямо същия месец на 2023 г. продукцията на промишления сектор е отслабнала с 1 на сто както в ЕС, така и във валутното обединение. Това представлява съществено забавяне на спада, регистриран през февруари - съответно с 5,2 и 6,3 на сто.
В България промишленото производство е отслабнало с 0,9 на сто през март, отнесено към февруари, когато бе нагоре с 0,2 на сто.
На годишна основа - през март 2024 г. спрямо същия месец на миналата година българското промишлено производство се е понижило със 7,6 на сто, след като през февруари спадна с 8 на сто.
Месечно сравнение по основни индустриални групи и по страни членки
В ЕС през март 2024 г. на месечна основа производството на капиталови стоки е нараснало с 0,7 на сто, но е намаляло с 2,7 на сто при нетрайните потребителски стоки, с 1 на сто при дълготрайните потребителски стоки, с 0,2 на сто при енергията и с 0,5 на сто при междинните стоки.
В еврозоната производството на капиталови стоки е било нагоре с 1 на сто, но са се понижило производството на дълготрайните потребителски стоки с 1,1 на сто, на енергия с 0,9 на сто, на междинни стоки с 0,5 на сто и с 2,7 на сто на нетрайните потребителски стоки.
Сред членките на ЕС, за които има налични данни, най-голям месечен ръст на производството на промишления сектор е регистрирала Ирландия (+12,8 на сто), Белгия (+6,8 на сто) и Люксембург (+4,5 на сто), а най-голям спад - Словения (-5,9 на сто), Полша (-5,1 на сто) и Дания (-4,3 на сто).
/СС/
news.modal.header
news.modal.text