site.btaСилен мач за Петко Христов в спасяването на Специя, Комо се завърна в Серия А след 21 години чакане

снимка: calciospezia.it

Петко Христов изигра силен мач за Специя, а тимът му победи с 2:1 Венеция в последния 38-и кръг от редовния сезон в италианската Серия В. Тимът на Специя завърши на 15-о място и избегна както директното изпадане, така и плейофите за оцеляване срещу тимове от трета лига, завършвайки с 44 точки. Срещата имаше значение и за Венеция, които с поражениено се разминаха с директно влизане в Серия А и сега ще играят плейофи.

Валентин Антов се появи след почивката за Кремонезе, който срази с 3:0 на свой терен Читадела, но отборът от Кремона остана на 4-о място с 67 точки и ще играе плейоф за завръщането си в Серия А. Третият българин в Серия В – Димо Кръстев, не беше в групата на Фералпи Сало заради лека контузия. Отборът обаче така или иначе беше изпаднал, заемайки 199-о място в класирането с 33 точки. В последния си мач Фералпи Сало отстъпи с 0:1 на Тернана, който завършва на 16-ата позиция и ще играе баражи за  оцеляване.

Петко Христов за пореден път показа, че е основна фигура в защитата на Специя и игра пълни 90 минути в последното домакинство за сезона. В 12-ата минута той можеше да открие резултата след изпълнение на ъглов удар, но топката прелетя покрай гредата. Пет минути по-късно гостите от Венеция откриха резултата заради грешка от ляво. Минута преди края бившият капитан на Славия тръгна на дрибъл отдясно и стигна до ъгъла на наказателното поле на Венеция, но беше спънат и спечели удобен свободен удар.

Натискът на Специя даде резултат и след почивката с голове на Франческо Еспозито в 56-ата минута и на Аркадиуш Реца пет минути след това изтръгнаха победата и си гарантираха оцеляването.

Валентин Антов се появи вместо Матео Бианкети, който вкара второто попадение за Кремонезе срещу Читадела на полувремето. До края на мача българският национал имаше две възможности да вкара, като особено чиста беше тази в 90-ата минута. Микеле Кастанети с центриране от корнер изсипа топката в наказателното поле, но ударът с глава на Валентин Антов (Кремонезе) от центъра на наказателното поле се оказа твърде висок. Преди това националът на България също имаше една възможност.

Масимо Кода в 17-ата минута от дузпа, Бианкети в 36-ата и Денис Йонсен в 88-ата фиксираха крайния резултат.

Отборите на Парма и Комо спечелиха директна промоция за елита, като за отборът Комо това е завръщане при най-добрите след 21 години чакане. Равенството 1:1 при гостуването на Козенца се оказа достатъчно, за да им гарантира 2-ото място в крайното класиране, тъй като и Венеция загуби. Комо има за свой изпълнителен директор Денис Уайз – бивш английски национал и легенда на Челси, а френската икона Тиери Анри е инвеститор и член на Борда.

Парма, която е победител в Серия В, е другият състав, влизащ директно при най-добрите. Венеция като 3-и и Кремонезе като 4-и отбор пропускат първия кръг на плейофите. В него ще се срещнат Катандзаро – Бреша и Палермо – Сампдория, като победителят от първата двойка ще играе с отбора на Антов. Венеция получава съперник от втория двубой. Леко, Фералпи Сало и Асколи изпадат, а Бари и Тернана ще играят плейаут-мач, от който един ще изпадне директно.

Към 01:21 на 03.06.2024 Новините от днес