site.bta100 души са загинали по време на масовото нахлуване през границата в Сеута, заяви кметът на града
Брюксел,
06.08.2026 15:51
(БТА)
Около 100 души са загинали по време на масовото нахлуване от Мароко в испанския ексклав Сеута, заяви днес кметът на града Хуан Хесус Вивас по време на заседание на Европейския парламент, предаде Ройтерс.
Вивас добави, че между 3000 и 5000 мигранти все още се намират в Сеута.
"Събитията в Сеута разтърсиха политиката на целия континент", заяви еврокомисарят по въпросите на миграцията Магнус Брунер. Той предупреди, че ЕС е уязвим, ако граничният контрол зависи от добрата воля на съседна на Съюза страна.
Никой от мигрантите в Сеута не може да пътува към континентална Испания или към други страни от ЕС, подчерта обаче Брунер.
/ГГ/
Свързани новини
Седем марокански таксиметрови шофьори бяха осъдени на до шест месеца затвор и глоби от по 1070 щатски долара за това, че са подпомагали нелегална миграция, като са транспортирали хора до границата с испанската територия Сеута, предаде Асошиейтед
07.08.2026 11:57
ЕФЕ: Испанските сили за сигурност анализираха съобщения, призоваващи за ново масово влизане на мигранти в Сеута
Испанските сили за сигурност анализираха множество съобщения през последните дни от Мароко в социалните медии, призоваващи за ново масово навлизане на 15 август в Сеута - испански град в Северна Африка, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.
06.08.2026 14:39
Европол съобщи, че трима души са били арестувани по подозрение за участие в сирийска мрежа за трафик на мигранти
Служители на Европол арестуваха трима заподозрени в участие в сирийски мрежи за трафик на мигранти след операция, проведена в Германия и Сърбия, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на Европол.
Арестите идват в момент, когато Европа се
06.08.2026 14:06
До момента няма данни за незаконно преминаване на лица от Сеута към континенталната част на Испания, заяви говорител на ЕС
До момента не е имало незаконно преминаване на мигранти, пристигнали в Сеута по време на масираното нахлуване през границата миналата седмица, към континенталната част на Испания, заяви днес говорител на ЕС, цитиран от Ройтерс.
04.08.2026 22:33
ЕС се опита да изглади разногласията след миграционната криза в Сеута
Европейците се опитаха днес да заровят томахавката след миграционната криза в Сеута и предизвиканите от нея остри дипломатически разногласия, съобщи Франс Прес.
04.08.2026 20:43
Общо 17 мигранти са загинали при опит да стигнат през Средиземно море до испанските Балеарски острови
Общо 17 мигранти са загинали при опит да стигнат през Средиземно море до Балеарските острови, автономна област в Испания, съобщиха днес испанските медии, позовавайки се на изявления на двама оцелели, предаде ДПА.
04.08.2026 20:10
АП: Неконтролируеми слухове в интернет са предизвикали паническото нахлуване на мигранти в испанската територия Сеута
Слухове в социалните мрежи са предизвикали нахлуването на мигранти от Мароко в испанската северноафриканска територия Сеута, предаде Асошиейтед Прес.
04.08.2026 17:01
ЕС ще се бори с трафика на мигранти и ще увеличи връщанията след кризата в Сеута, споразумяха се вътрешните министри на блока
Министрите на вътрешните работи на страните от ЕС се споразумяха да засилят действията за борба с мрежите за трафик на мигранти, да увеличат депортациите и да подобрят обмена на информация. Днес те проведоха видеоконференция, посветена на неотдавнашното нахлуване мигранти в испанския ексклав Сеута, предаде ДПА.
04.08.2026 16:40
ЕС не свързва кризата в Сеута с кампанията по легализация на мигранти в Испания
Европейският съюз не вижда пряка връзка между събитията в испанския ексклав Сеута и неотдавнашната мащабна легализация на мигранти без документи от Латинска Америка в Испания, заяви днес европейският комисар по въпросите на миграцията Магнус Брунер, цитиран от Ройтерс.
04.08.2026 16:37
ЕС предложи на Испания помощ за укрепване на външната граница в Сеута
Европейският съюз предложи на Испания помощ, включително спешна финансова подкрепа, за укрепване на охраната на външната граница в Сеута, заяви европейският комисар по въпросите на миграцията Магнус Брунер, цитиран от Ройтерс.
04.08.2026 16:07
АПА: Министрите на вътрешните работи от ЕС обсъдиха последиците от кризата в Сеута
провеждането на извънредното заседание. Преди това австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер проведе видеоконферентен разговор с колегите си от т.нар. Група на изпълнителите (Gruppe der Umsetzer) - коалиция от пет държави от ЕС, които работят заедно за практическото внедряване на процедури за убежище и изграждане на центрове за депортация извън пределите на Европа.
04.08.2026 16:04
Европа издържа изпитанието по време на кризата в Сеута, каза еврокомисарят Магнус Брунер
Европейският комисар по въпросите на миграцията Магнус Брунер заяви днес, че Европейският съюз е издържал изпитанието, пред което е бил изправен по време на миграционната криза в испанския ексклав Сеута, предаде Франс прес.
04.08.2026 15:57
Дания е "напълно удовлетворена" от реакцията на Испания на мигрантската криза в Сеута, заяви датски министър
Дания, която беше заплашила с възможно преустановяване на сътрудничеството с Испания в рамките на Шенген, изрази днес задоволство от реакцията на Мадрид на незаконното влизане на хиляди мигранти в испанския анклав Сеута от Мароко, предаде Франс прес.
04.08.2026 15:45
Най-малко 72 000 мигранти са влезли в Сеута миналата седмица, като близо 70 000 вече са се върнали в Мароко, заяви Испания
Най-малко 72 000 мигранти са влезли нелегално миналата седмица в испанския ексклав Сеута, като около 70 000 от тях вече са се върнали в Мароко, заяви испанският министър на вътрешните работи Фернандо Гранде-Марласка, цитиран от Франс прес.
04.08.2026 15:44
Министрите на ЕС са единодушни, че Шенген „не е проблемът“ след кризата в Сеута, заяви френският министър на вътрешните работи
Министърът на вътрешните работи на Франция днес заяви, че министрите от ЕС са се съгласили, че Шенгенската зона „не е проблемът“, след като бяха отправени призиви Испания да бъде временно изключена от нея заради наплива на мигранти в
04.08.2026 15:39
Испания заяви, че Шенгенското пространство не е било "компрометирано" от притока на мигранти в Сеута
Масовото нахлуване на нелегални мигранти в испанската северноафриканска територия Сеута миналата седмица не е "компрометирало" Шенгенското пространство за безвизови пътувания на Европа, заяви днес испанският вътрешен министър Фернандо Гранде-Марласка Гомес, цитиран от Франс Прес.
04.08.2026 15:38
ЕС е единен и готов да помогне на Испания да защитава границите си, заяви ирландският министър по въпросите на миграцията
Вътрешните министри на страните от ЕС обявиха, че са единни и са готови да подкрепят Испания в усилията ѝ да охранява границите си от нелегални мигранти, след като миналата седмица хиляди мароканци нахлуха в испанския ексклав Сеута, заяви ирландският министър по въпросите на миграцията Джим О'Калахан, цитиран от Ройтерс.
04.08.2026 15:37
Мароко твърди, че е предупредило Испания за рисковете от съдебното решение за мигрантите; Мадрид отрече
Испания беше предупредена от Мароко за рисковете за миграцията, които представлява скорошното решение на испански съд, още преди кризата в Сеута, заяви днес високопоставен марокански представител пред Франс прес, което впоследствие беше отречено от Мадрид.
04.08.2026 15:31
Испания информира министрите на вътрешните работи на страните от ЕС, че броят на смъртните случаи в Сеута е достигнал 75
Испанският министър на вътрешните работи Фернандо Гранде-Марласка Гомес днес информира колегите си от ЕС по време на видеоразговор, че по неокончателни данни броят на смъртните случаи, свързани с мигрантската криза в испанския ексклав Сеута е достигнал 75 души, предаде Ройтерс, цитирайки френския вътрешен министър Лоран Нуниез.
04.08.2026 14:29
Белга: Премиерът на Белгия заяви, че иска яснота за случилото се в Сеута
Белгийският премиер Барт Де Вевер заяви, че възнамерява "да стигне до дъното" на случилото се в испанския ексклав Сеута, където миналата седмица хиляди мигранти от Мароко се опитаха да достигнат испанската територия по море, предаде белгийската агенция Белга.
04.08.2026 14:18
Двама мигранти бяха спасени от Испания след две седмици в открито море
Двама мигранти бяха спасени днес, след като прекараха две седмици в плаване с лодка в Средиземно море, опитвайки се да стигнат до Балеарските острови, съобщиха испанските власти, които продължават издирването на телата на още 17 души, пътували, според оцелелите, в същата лодка и загинали по пътя, предаде Франс прес.
04.08.2026 12:56
Основателни ли са критиките на Италия към Испания за миграционната криза в Сеута
В разгара на миграционната криза в Сеута една от основните критики, които редица италиански десни лидери отправиха към испанския премиер Педро Санчес, беше, че той е легализирал пребиваването на 500 000 незаконни мигранти в Испания и така е насърчил
04.08.2026 12:47
Видеоконферентната среща на представители на страните членки на ЕС, посветена на кризата в Сеута, започна
Министрите на вътрешните работи на страните членки на ЕС провеждат видеоконферентна среща, посветена на кризата с мигрантите в Сеута, предадоха ДПА и Франс прес. Срещата беше организирана след искане на лидерите на 22 държави, начело с Италия,
04.08.2026 12:29
Мигрантска криза и в Балтика: Латвия затвори границата с Беларус след сблъсъци, Естония арестува бежанци, Литва откри каналджийски тунел
Латвия обяви в петък, че е затворила границата си с Беларус, предадоха Ройтерс и сайтът на Латвийското радио и телевизия (ЛСМ). Това стана в деня, в който се разрасна мигрантската криза в испанския ексклав в Северна Африка Сеута.
04.08.2026 08:55
Ройтерс: В разгара на дебата за миграцията в Европа смъртта на бизнесмен мигрант в Болоня показва каква е човешката цена на миграционния феномен
След като десетки хиляди мигранти направиха опит да преминат от Мароко в испанския ексклав Сеута миналата седмица, италианският министър-председател Джорджа Мелони незабавно заяви, че ще прекрати действието на споразумението за свободно движение с
03.08.2026 22:00
Мадрид отрече да са получавани предупреждения от разузнаването за миграционната криза в Сеута
Испанското правителство отрече обвиненията, че е пренебрегнало предупреждения от разузнаването за опасност от възможно масово навлизане на десетки хиляди мигранти в испанския ексклав Сеута в Северна Африка, предаде ДПА.
Правителството заяви, че не е
03.08.2026 17:45
Хиляди хора остават в испанския ексклав Сеута след масовото нахлуване на мигранти през границата с Мароко
Стотици мигранти разпънаха палатки и установиха своеобразен лагер на плажа в испанския ексклав Сеута в Северна Африка на фона на усилията на местните власти да се справят с хилядите хора, които все още се намират там след масовото нахлуване през
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина