site.btaРазмяната на съобщения със САЩ продължава с посредничеството на Пакистан, каза Техеран

Размяната на съобщения със САЩ продължава с посредничеството на Пакистан, каза Техеран
Размяната на съобщения със САЩ продължава с посредничеството на Пакистан, каза Техеран
Илюстративна снимка: билбордове, посветени на преговорите между САЩ и Иран в пакистанската столица Исламабад, 22 април 2026 г. Снимка: АП/Anjum Naveed

Размяната на съобщения между Иран и САЩ на базата на предложението в 14 точки на Техеран за споразумение продължава, като министърът на вътрешните работи на Пакистан е в Иран, за да помогне за улесняването на комуникацията, заяви говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи, цитиран от Ройтерс. 

Същевременно Иран се стреми да установи механизъм с Оман за гарантиране на дългосрочна сигурност в Ормузкия проток, каза Багаи пред иранската държавна телевизия.

Той посочи, че Техеран е готов да разработи протоколи за безопасен корабен трафик в сътрудничество с други крайбрежни държави, без да предоставя допълнителни подробности.

Техеран до голяма степен затвори Ормузкия проток за всички кораби, освен за своите, откакто войната със САЩ и Израел започна в края на февруари, причинявайки най-голямата пауза в световните енергийни доставки в историята. САЩ отговориха миналия месец със собствена блокада на иранските пристанища.

/ИТ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 04:04 на 18.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация