site.btaЕвропейското първенство по художествена гимнастика във Варна тази година ще бъде с нов формат

Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна тази година ще бъде с нов формат
Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна тази година ще бъде с нов формат
снимка: Владимир Шоков (БТА архив)

Европейското първенство по художествена гимнастика, което ще се проведе във Варна през месец май, ще бъде с  нов формат в индивидуалната надпревара при жените. Промените бяха оповестени от Европейската гимнастика и ще бъдат приложени за първи път именно в България.

„Идеята се роди още миналата година. Искаме да съкратим състезанието, да го направим по-интересно за публиката и по-леко за самите гимнастички. Форматът на европейските първенства е много дълъг и тежък - по пет-шест дни“, обясни Християна Тодорова, бронзова олимпийска медалистка с ансамбъла от Рио де Жанейро и член на Техническия комитет по художествена гимнастика към Европейската гимнастика.

По думите й единствената промяна засяга индивидуалния многобой.

„От 24 гимнастички, както беше досега, по регламент влизат първите 20. Ако страната домакин не е сред тях, тогава стават 21“, уточни Тодорова.

В първата финална фаза гимнастичките ще играят съчетания с обръч и топка.

„Първите 20 ще покажат съчетания с топка и с обръч, а след това -  първите 10, които ще намерят място в т.нар. суперфинал ще играят с бухалки и с лента“, каза още тя.

Европейската шампионка ще бъде определена на база сбора от оценките от всички уреди.

„Оценките ще се взимат от четирите уреда, не само от бухалки и лента. Реално за първите 10 няма никаква промяна – те ще изиграят целия многобой“, подчерта Тодорова пред БНР.

Останалите гимнастички ще приключат участието си след първата фаза.

„Това е формат, който се пробва за първи път. Така се случва, че ще бъде изпробван в България. Състезателките трябва предварително да знаят кога ще играят, а не да се тегли жребий в последния момент. Първите 10 стартират в обратен ред - първата по класиране ще играе последна“, поясни тя.

Тодорова бе категорична, че в квалификациите няма промяна.

„Гимнастичките ще играят четири съчетания и ще се взимат трите най-добри оценки – това е абсолютно както досега. Няма промяна в отборната надпревара и при ансамблите. Единствената промяна е в индивидуалния многобой“, разясни световната шампионка. 

/ИК/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 07:02 на 10.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация