site.btaНов STEM център беше открит в СУ „Цар Симеон Велики“ във Видин

Нов STEM център беше открит в СУ „Цар Симеон Велики“ във Видин
Нов STEM център беше открит в СУ „Цар Симеон Велики“ във Видин
В Средно училище „Цар Симеон Велики“ във Видин откриха нов STEM център, в който са създадени модерни учебни пространства в три основни направления - „Дизайн и 3D прототипиране”, „Природни науки” и „Зелени технологии и устойчиво развитие”. Снимка: кореспондент на БТА във Видин Росен Младенов

Нов STEM център беше открит в Средно училище „Цар Симеон Велики“ във Видин. Центърът е изграден по Националния план за възстановяване и устойчивост, а общата стойност на инвестицията е 362 987 лева, от които 302 489 лева са по Механизма за възстановяване и устойчивост и 60 498 лева – национално финансиране. 

Съгласно целите на инвестицията е изградена училищна STEM среда в три направления – „Дизайн и 3D прототипиране“, „Природни науки“ и „Зелени технологии и устойчиво развитие“.

В словото си директорът на гимназията Ирена Гъркова отбеляза, че модернизацията на партерния етаж на училищната сграда е започнала преди около десет години с усилия на училищния екип и чрез средства по национални и европейски програми. Тя отбеляза приноса на предишния директор Венцислав Станев за преобразяването на училището в модерна образователна среда.

„Когато една среда е красива, тя стимулира и възпитава усещане за отговорност и усещане за красота. Когато една среда е модерна, тя възпитава бъдещето“, посочи Гъркова. По думите ѝ новият STEM център заема цялото северно крило на партерния етаж и допълва вече изградените модерни пространства в училището – библиотека, плувен басейн и технологични кабинети.

В центъра са обособени пространства за обучение по природни науки за ученици от първи до шести клас, лаборатория за профилирано обучение на по-големите ученици, както и център по „3D прототипиране и дизайн“, студио за телевизионен и радио подкаст, роботи и конферентна зала с компютри.

В STEM центъра е подредена изложба на стари уреди по физика и химия, учебници и издания от края на XIX век, съхранявани в училището. Според директора връзката между традицията и новите технологии е важна за изграждането на бъдещето на учениците.

Преди символичното прерязване на лентата архимандрит Самуил отслужи водосвет. Той предаде благословията на Видинския митрополит Пахомий и подчерта значението на духовното възпитание наред с обучението. „Учение без образование води до висок интелект, но до ниска моралност“, каза той. И отбеляза, че наред с модерното обучение и технологиите е важно в училището да се възпитават и морални ценности. Той подчерта, че смисълът на думата „образование“ е свързан с изграждането на личността и духовния образ на човека. Архимандритът пожела на учителите и всички, които подкрепят училището, чрез съвременните средства за обучение да помагат на децата да израстват като добри и отговорни личности.

/ТС/

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.

 

Списание ЛИК

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 00:40 на 10.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация