site.btaИсторикът Мая Антова представи във Враца научния принос на проф. Борис Йоцов към изследването на творчеството на Пенчо Славейков
Приносът на проф. Борис Йоцов към изследването на Пенчо Славейков представи по време на дискусия в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) във Враца Мая Антова от Регионалния исторически музей (РИМ) в града. Събитието бе част от инициативата на БТА „Пенчо Славейков днес“, организирана по повод 160 години от рождението на поета.
Уредникът от РИМ-Враца представи научния принос на проф. д-р Борис Йоцов, който е един от най-ранните и най-задълбочени изследователи на творчеството на поета. Антова подчерта, че макар двамата да не са се срещали лично, Йоцов посвещава значителна част от научната си кариера на Славейков. „Най-значимият му труд е литературният очерк за Пенчо Славейков, публикуван през 1930 година“, отбеляза тя, цитирайки изследването, което и днес се смята за едно от най-подробните и аналитични в българската литературна критика. Още през 1921 г. Йоцов публикува първия си критически текст за поета – „Неволята у Славейков“, което според Антова показва колко рано и целенасочено той насочва вниманието си към неговото творчество.
По думите ѝ проф. Йоцов прави разграничение между онова, което е писал Пенчо Славейков, преди да замине за Германия и след това. „Йоцов казва, че тогава се е отворил неговият литературен кръгозор“, отбелязва Мая Антова.
Уредникът в РИМ-Враца припомни, че през 2023 г. специалисти събират и публикуват голяма част от научното наследство на Йоцов в седем тома, включващи трудове на десет езика. „Седемте тома представляват впечатляващо научно наследство“, посочи Антова, цитирайки съставителите, които признават, че вероятно част от публикациите му все още не са открити.
Тя очерта основните акценти, които проф. Борис Йоцов извежда в своите анализи върху Славейков: ролята на семейната среда, силното влияние на баща му Петко Р. Славейков, драматичните политически събития от края на XIX век и мотивът за „неволята“. Според него този мотив преминава през цялото творчество на поета и се превръща в източник на духовно каляване.
Мая Антова обърна внимание и на надгробното слово, което проф. Йоцов произнася по повод 20 години от смъртта на Славейков. В него той поставя въпроси за мястото на българския национализъм между Русия и Запада, както и за възможността националните ценности да съжителстват с европейската модерност. „Той категорично отстоява, че има как да бъдат намерени допирни точки“, отбеляза тя.
Според нея дискусията във Враца откроява не само значимия принос на проф. Борис Йоцов към изследването на Пенчо Славейков, но и необходимостта неговото име да бъде трайно върнато в обществената памет.
/ТС/
„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина
