site.btaДоростолският митрополит Яков призова да пазим българския език и писменост

Доростолският митрополит Яков призова да пазим българския език и писменост
Доростолският митрополит Яков призова да пазим българския език и писменост
Снимка: кореспондент на БТА в Силистра Александър Леви

Няма друг език, освен българския, който да е благословен от Бога и написан от светии, каза Доростолски митрополит Яков по време на празничното богослужение за Деня на светите равноапостолни братя Св. св. Кирил и Методий в катедралния храм „Св. св. първоапостоли Петър и Павел“ в Силистра.

„Може всички езици да свършат, но този език, който е благословен от Бога и е написан от светите братя, ще пребъде до свършека на света“, каза доростолският митрополит.

Той подчерта, че въпреки че светите братя са владеели гръцки и латински език, тяхното желание е било българският народ да има свой език, на който да чете Светото евангелие и да прославя Бога.

По думите му и днес православните християни се молят както на църковнославянски, така и на съвременен български език, „за да може всички хора да знаят защо се молим“.

В края на богослужението митрополит Яков благослови вярващите, техните домове и Силистра, като пожела Божията благодат да бъде над всички.

Той съобщи още, че по договореност с директори на училища в празничния ден ще бъдат благословени училищните знамена. „Не бойните знамена, не знамената на войната, а училищните знамена“, подчерта доростолският митрополит.

/АУ/

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.

 

Списание ЛИК

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 20:54 на 10.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация