Община Шумен – Прессъобщение

site.btaС тържествен ритуал започнаха честванията в Деня на Шумен

С тържествен ритуал започнаха честванията в Деня на Шумен
С тържествен ритуал започнаха честванията в Деня на Шумен
Снимка: Община Шумен

Честванията на 11 май – Деня на Шумен, започнаха с тържествен ритуал, молебен за здраве и издигане на знамената пред сградата на Община Шумен.

Жители и гости на града се включиха в литийното шествие от храм „Св. Три Светители“ до административната сграда на Общината. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан проведе молебен за здраве.

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов се обърна към присъстващите, като им честити празника на града. В словото си той посочи: „В този ден шуменци отдаваме почит към духовните устои, към историята и към поколенията, които са изграждали с труд и достойнство нашия град. 11 май е ден, който носи духовна сила, историческа памет и чувство за принадлежност. Ден, в който всеки шуменец усеща по-силно връзката си с този град, с неговите традиции и с хората, които са го изграждали през поколенията.“

Той отбеляза, че Шумен е град с особено място в българската история, където знанието винаги е било ценност, а духът винаги е бил по-силен от времето.

„Нашият град е дал на България учени, учители, книжовници, общественици и хора с държавническо мислене. Затова и днес сме длъжни не само да пазим тази памет, но и да бъдем достойни за нея със своите действия. Силата на Шумен е в почтените и трудолюбиви хора, които всеки ден работят за своите семейства, за децата си и за бъдещето на града. Именно те дават смисъл на празника“, отбеляза още кметът. Той посочи, че днешният ден е и време за равносметка, да помним откъде тръгваме, да знаем какво искаме да постигнем и да бъдем единни, когато става дума за развитието на Шумен.

Честването на празника продължи с тържествен ритуал по издигане на знамената пред сградата на Община Шумен. Националният флаг на Република България беше издигнато от Славил Димитров - диригент и композитор, носител на „Наградата на Шумен“ за изкуство и култура“ за 2011 г. и директор на Симфониета – Шумен. Знамето на Европейския съюз бе издигнато от Полина Галинова – републикански шампион, шампион Европейска купа, вицешампион Световна купа и спортист на годината на град Шумен за 2025 година. Знамето на град Шумен беше издигнато от Деян Ефтимов - дългогодишен директор на Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ и носител на Златната значка на Община Шумен.

Програмата продължи в 11:00 ч. с концерт под надслов „Децата на Шумен“ с участието на детските градини от град Шумен.

Тържествената сесия на Общински съвет Шумен ще започне в 12:00 ч. в Общинския младежки дом. На заседанието ще бъде връчено и годишното отличие „Награда на Шумен за култура“ за 2025 г.

БТА публикува този текст съгласно чл. 5, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Закона за Българската телеграфна агенция

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 00:52 на 17.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация