site.btaИсторически музей – Дряново: Любомир Йорданов гостува със самостоятелна изложба в Икономовата къща
Има места, които пазят памет, и хора, които я одухотворяват. На 17 март, вторник, от 17.30 часа, залата за временни изложби на Икономова къща ще се превърне в среща между двете – когато Исторически музей – Дряново ще посрещне самостоятелната изложба на художника Любомир Йорданов.
Авторът не е непознат на тези стени. За поредна година той споделя с музея – и с родния си град – стремежа да превърне изкуството в жив диалог между художника и публиката.
Познаваме неговите интерпретации в традиционните пейзаж и натюрморт, но този път Йорданов поставя пред себе си ново предизвикателство, наречено „Морски етюди“. Привидно стесненият сюжет носи в себе си цяла вселена от противоречия и хармонии.
Тъмната, непреодолима стихия на морската глъб се изправя срещу необятната, лъчезарна и волна шир на водата. Драматизмът и веселата лекота съжителстват върху платното – различно наситени вълнения, каквато природа носи и вътрешният свят на човека.
Тази свобода в рамките на един сюжет е едновременно художническото майсторство и пластичната идентичност на Любомир Йорданов. Исторически музей – Дряново отправя своята покана към всички, които усещат, че морето – дори и далеч от бреговата линия – е нещо повече от вода.
Изложбата може да бъде разгледана до средата на месец април 2026 година.
БТА публикува този текст съгласно чл. 5, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Закона за Българската телеграфна агенция
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина