site.btaСкринингът за онкологични заболявания като метод за вторична профилактика е сред приоритетите на здравното министерство, каза министър Ивкова

Скринингът за онкологични заболявания като метод за вторична профилактика е сред приоритетите на здравното министерство, каза министър Ивкова
Скринингът за онкологични заболявания като метод за вторична профилактика е сред приоритетите на здравното министерство, каза министър Ивкова
Министърът на здравеопазването Катя Георгиева Ивкова. Снимка: Милена Стойкова/БТА (архив)

Скринингът за онкологични заболявания като метод за вторична профилактика е сред приоритетите на Министерството на здравеопазването. Това заяви здравният министър Катя Ивкова по време на среща с представители на Българския лекарски съюз (БЛС), цитирана от ведомството във Фейсбук.  

В разговора участваха още началникът на политическия кабинет Ирина Борисова и директорът на дирекция „Обществено здраве“ Илия Тасев. От страна на БЛС присъстваха председателят д-р Николай Брънзалов, заместник-председателят д-р Иван Маджаров и главният секретар д-р Валентин Пеев.

По време на срещата бяха обсъдени приоритетни политики в здравеопазването, както и необходимостта от устойчиви решения в сектора. Основен акцент бе поставен върху организирането на национални скринингови програми за рак на маточната шийка и рак на дебелото черво.

Министър Ивкова подчерта, че стартирането на национален онкологичен скрининг е сред основните ѝ приоритети и че той следва да бъде реализиран в съответствие с Препоръката на Съвета на Европейския съюз от 9 декември 2022 г. за засилване на превенцията и ранното откриване на онкологични заболявания.

Тя даде пример с Обединеното кралство, където националните скринингови програми се развиват и надграждат в продължение на десетилетия, и посочи, че и България трябва да изгради устойчив модел с ежегодно и последователно прилагане. По думите на министъра именно дългосрочният подход е ключов за намаляване на късно диагностицираните случаи и за подобряване на резултатите от лечението.

Здравният министър информира, че в момента се извършва преглед на наличната документация, включително алгоритмите, разработени от БЛС, както и двете национални програми, публикувани за обществено обсъждане.

От Българския лекарски съюз  изразиха готовност да съдействат с експертиза и да подпомогнат реализацията на скрининговите дейности.

В хода на разговора бяха обсъдени още теми, свързани с наредбата за телемедицината, продължаващото обучение на лекарите и въвеждането на механизъм за оценка на качеството на медицинските услуги. Те ще бъдат предмет на допълнителни работни срещи.

Двете страни изразиха удовлетворение от проведената среща и се обединиха около необходимостта от продължаване на активния диалог по ключови политики в здравеопазването.

 

/МК/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 04:30 на 11.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация