site.btaЧестният пояс на Пресвета Богородица пристигна от Атон в Белград и утре ще оглави литийното шествие за Възнесение Господне

Честният пояс на Пресвета Богородица пристигна от Атон в Белград и утре ще оглави литийното шествие за Възнесение Господне
Честният пояс на Пресвета Богородица пристигна от Атон в Белград и утре ще оглави литийното шествие за Възнесение Господне
Литийно шествие в чест на Възнесение Господне (Спасовден) по централните улици на сръбската столица Белград. Снимка: Емил Чонкич/ БТА (ПБ) архив

Честният пояс на Пресвета Богородица от Света гора Атон, една от най-големите светини на православния свят, пристигна за поклонение в сръбската столица Белград, предава ТАНЮГ.

Светинята идва в навечерието на утрешния голям църковен празник Възнесение Господне - Спасовден, който е официалният патронен празник на град Белград. 

Смята се, че честният пояс на Пресвета Богородица е единствената запазена ценна реликва от земния живот на Божията майка. Днес най-голямата част от него се пази и съхранява в манастира Ватопед на Света гора (Атон) в Гърция.

Честният пояс на Св. Богородица ще остане в Белград,  изложен за поклонение в катедралния храм „Свети Сава“, където всеки желаещ може да му се поклони до 29 май.

Светинята се връща в Сърбия за първи път от шест века насам.

Сръбският президент Александър Вучич и сръбският патриарх Порфирий посрещнаха реликвата на летище "Никола Тесла" тази вечер в Белград.

Вучич коментира, че актът на нейното пристигане е голяма чест и израз на голяма надежда за Сърбия и сърбите.

/ВН/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 02:08 на 18.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация