site.btaСърбия очаква днес ново предложение от унгарската компания МОЛ за руския дял в НИС

Сърбия очаква днес ново предложение от унгарската компания МОЛ за руския дял в НИС
Сърбия очаква днес ново предложение от унгарската компания МОЛ за руския дял в НИС
Сградата на националната петролна компания на Сърбия НИС в Белград. Снимка: Емил Чонкич/БТА (архив)

Министърът на минното дело и енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович Ханданович заяви, че очаква днес ново предложение от унгарската петролна компания MOЛ относно закупуването на петролната сръбска компания НИС, която е мажоритарна собственост на Русия.

Джедович Ханданович направи това изявление вчера пред телевизия "Първа", като допълни, че сръбската страна не е доволна от детайлите относно бъдещата работа на рафинерията на НИС в северния сръбски град Панчево, пазарното покритие на едро и дребно, както и финансовите задължения, с които НИС се е ангажирала преди няколко години.

Тя каза, че Сърбия иска да постигне компромис с МОЛ, „но не на всяка цена“.

„Мисля, че MOЛ е наясно с нашите „червени линии“. Очакваме ново предложение възможно най-скоро, за да можем да завършим тези преговори преди 22 май, който е крайният срок, определен от администрацията на САЩ“, каза министърът.

Според нея рафинерията в Панчево трябва да работи и това не може да бъде поставяно под въпрос.

В събота сръбският президент Александър Вучич също заяви, че ако унгарската компания МОЛ иска да купи руския дял в НИС, то тя трябва да остави рафинерията отворена.

НИС бе поставена под американски санкции в началото на 2025 г., но те влязоха в сила едва през октомври същата година след неколкократни отлагания. Месец по-късно по време на посещение на бившия унгарски премиер в Сърбия Виктор Орбан стана ясно, че МОЛ проявява интерес към продажбата на руския дял.

Между МОЛ и руските петролни компании „Газпром нефт“ и „Газпром“, които притежават общо над 56 процента в единствената сръбска петролна компания, има сключено предварително споразумение за продажба, но то трябва да бъде одобрено от американските власти - от Службата за контрол над чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ, в срок до 22 май.

Целта на санкциите, насочени към руския енергиен сектор, които засегнаха и НИС, е да се предотврати по-нататъшното финансиране от страна на Русия на нахлуването в Украйна.

През май, когато преговорите за продажбата на руския дял в НИС наближаваха края си, се появи нов купувач - компанията на сръбския бизнесмен Ранко Мимович. Той обяви, че неговата компания, която е основана в Сърбия в средата на миналата година, е изпратила оферта до „Газпромнефт“.

Сръбският президент Александър Вучич отрече твърдения, че официалните сръбски власти стоят зад офертата от 2 милиарда евро на Мимович.

Преди това бизнесменът бе представян в публичното пространство като собственик на редица компании в Сърбия и региона, много от които са прекратили дейността си.

А бизнесът му в Словения е бил съпътстван от съмнения за измама и пране на пари.

/СГ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 03:47 на 14.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация