site.btaОткриване на изложбата „Следи в пространството“ ще се състои днес в Българския културен институт в Берлин
Откриване на изложбата „Следи в пространството“ ще се състои днес, 16 юни, от 19:00 часа местно време в Българския културен институт (БКИ) в Берлин, намиращ се на адрес Leipziger Str. 114 – 115, 10117 Berlin. Това съобщиха от БКИ-Берлин за БТА, представяйки програмата си за месец юни.
„Изложбата „Следи в пространството“ представя над 30 сценографски реализации, произведения – части от театралния спектакъл, чиито качества преминават сценичната рампа и имат самостоятелен живот на творби на изобразителното изкуство. Инсталациите, мапингa, деструктурирането, различните пърформативни форми, видео ефектите и т.н. са станали днес съставна част от изобразителните средства на художника сценограф към работата му за съвременното театралното представление“, посочиха от Института.
От БКИ добавиха, че творческата работа на художниците сценографи е характерна със своя специфичен изобразително-пластичен език в сценично пространство, а след появата на модерния театър и извън неговите предели.
Този език е традиционно подчинен на работата върху определени драматургични текстове. Тези текстовете извеждат изконни човешки ценности, като се започне още от класическата световна драматургия, пише още в съобщението.
„Днес работата на сценографите най-често е концентрирана върху текстове с остра, насочена към проблемите на съвременния свят драматургия. Често провокативна и през средствата на съвременния език, такава драматургия от български и чужди автори съзнателно се отказва от всякаква романтика, загърбва езиковия пуризъм, посочва проблеми и търси отговори за такива теми, като гражданското законодателство, ЛГБТ общността, малцинствата, легализацията на марихуаната и проституцията и т.н. Не липсват сюжети и от т. нар. политически театър“, допълниха от БКИ.
Куратори на изложбата са Ханна Шварц и Петър Митев.
Входът за събитието е свободен.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина